Porady

Zimowe wyposażenie do ciągnika

Ciągniki to bardzo uniwersalne maszyny rolnicze. Przede wszystkim ze względu na wszechstronność zastosowania i różnorodność warunków, w których mogą pracować. Doskonale sprawdzają się również w tych najtrudniejszych, spotykanych zimą.

O tej porze roku, gdy prac polowych jest mniej, traktory mogą nadal służyć do transportu czy choćby do odśnieżania chodników i dróg, ponieważ główną zaletą współczesnych ciągników jest ich wszechstronność. Ta cecha pozwala na przykład na szybką i prostą możliwość wyposażenia ich w dodatkowe urządzenia, które przydadzą się zimą nie tylko do pracy na wsi, ale również w mieście. Mogą zmienić się na przykład w ładowarki zalegającego śniegu, zamiatarki lub posypywarki soli i piasku. Bardzo dobrze nadają się do wyposażenia w pług śnieżny lub zamontowania bardziej specjalistycznej odśnieżarki, mogącej oczyszczać teren i wyrzucać śnieg kilka metrów dalej.

Prostownik i opony zimowe

Zimowa praca traktorów w trudnych warunkach jest również możliwa dzięki układom pomagającym w poruszaniu się zimą. Chodzi między innymi o stosowanie napędu na cztery koła i blokad mechanizmu różnicowego. Aby jednak dodatkowo ułatwić sobie pracę o tej porze roku i być przygotowanym na wszystkie ewentualności, które się z nią wiążą, warto pomyśleć również o tym, aby nasz Ursus lub Zetor miał w garażu łańcuchy śniegowe, prostownik lub kable rozruchowe do ciągnika. Można też zastanowić się nad kupnem opon zimowych. Wpływają one nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwo pracy, ale także polepszają jazdę w trudnym, zimowym terenie. Opony tego typu mogą zapobiec poślizgom i ułatwią poruszanie się wzniesieniami lub zjazdami. A na płaskim terenie przydadzą się również w czasie deszczu, opadów śniegu, mrozów i odwilży. Zimą nie można również zapomnieć terminowych przeglądach, wymianie płynów i smarów oraz kontrolach, czy prawidłowe parametry ma akumulator do ciągnika.

Zimowe wyposażenie do ciągnika

Zamienniki mniej kosztują

Wykorzystywanie ciągnika do zimowych zadań może więc okazać się kosztowne. Aby nadmiernie nie uszczupliło portfela, trzeba znaleźć sposób na jak najtańsze zaopatrzenie się w akcesoria i części do ciągników. Firmowe sklepy lub autoryzowane stacje obsługi – z powodu wysokich cen – lepiej omijać z daleka. Znacznie korzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest zainteresowanie się ofertą, jaką proponują internetowe sklepy rolnicze. Na ich “półkach” zawsze znajduje się bogata gama części do traktorów i to nie tylko tych sprzed kilku lat, ale również dawniej produkowanych. Na dodatkowe zmniejszenie wydatków może również wpłynąć kupno tak zwanych zamienników, które ma każdy internetowy sklep rolniczy. Są one takie samej jakości i trwałości jak oryginalne części do ciągników rolniczych, ale jednocześnie znacznie od nich tańsze.

Gdy zaopatrujemy się w części do ciągników lub części do pługów przez internetowy sklep rolniczy, to nie trzeba wychodzić z domu. To spora wygoda tym bardziej, że kupiony towar zostanie dostarczony w ciągu kilkudziesięciu godzin pod wskazany adres. Można też bez specjalnych komplikacji zwrócić go przez określony czas do sklepu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close