Porady

Zima – czas majsterkowania w warsztacie

Zima w rolnictwie jest okresem, gdy na wsi nie ma zbyt wiele rzeczy do zrobienia. Rolnicy zajmują się głównie przygotowywaniem do kolejnego sezonu, niektórzy pozyskują drewno na opał, przywożąc je samodzielnie traktorem. Przede wszystkim jednak w tym okresie warto przygotować swoje ciągniki i pozostałe maszyny rolnicze do kolejnego roku. Intensywne prace zaczynają się już wczesną wiosną, warto być gotowym i w odpowiednim momencie ruszyć z kopyta, nie będąc niepokojonym przez żadne awarie. Odpowiednie wyposażenie warsztatu pozwoli łatwo usunąć wszystkie usterki maszyn i przeprowadzić ich kompleksowy serwis.

Własny warsztat w gospodarstwie

Niemal każde gospodarstwo rolne posiada mniejszy lub większy warsztat, który pozwala na dokonywanie niezbędnych napraw przez cały sezon. Zimą natomiast warto zmienić go w miejsce, gdzie będziemy mogli w komfortowych warunkach przygotowywać ciągniki do kolejnego roku. Dobrze jest odpowiednio uszczelnić bramę, ocieplić pomieszczenie i zapewnić mocne ogrzewanie. Sprawi to, że po wprowadzeniu traktora do środka będziemy mogli wygodnie pracować nawet wtedy, gdy na zewnątrz będzie -20*C i silny wiatr. Nie obejdzie się też bez odpowiedniego wyposażenia warsztatu, które warto cały czas poszerzać o nowe narzędzia. Na pewno przyda się podstawowy zestaw kluczy płaskich i nasadowych, z odpowiednimi przedłużkami. W ten sposób odkręcimy każdą śrubę, nawet w trudno dostępnych miejscach. Przydadzą się też klucze dynamometryczne, dzięki którym będziemy w stanie dokręcać śruby i nakrętki z konkretną, wskazaną przez producenta siłą.

Zima - czas majsterkowania w warsztacie

Zachowujemy czystość i porządek

Gdy posiadamy już dużą ilość narzędzi, powinniśmy obowiązkowo gromadzić je w szafkach i szufladach. W tym celu można zakupić szafki do organizowania oprzyrządowania, które pozwolą nam na utrzymanie porządku i łatwy dostęp do wszystkich narzędzi. Możemy gromadzić w nich również części zamienne, uszczelki, śrubki, nakrętki i tym podobne. Sprawa z wyposażeniem warsztatu wygląda bowiem tak, że nigdy nie wiadomo co może być potrzebne przy danej naprawie, warto mieć więc odpowiednią ilość części oraz narzędzi na zapas. Bardzo szeroki wybór znajdziemy w internetowych sklepach rolniczych, warto więc zajrzeć do nich od czasu do czasu i uzupełnić swoje zapasy. Nie możemy też zapomnieć o bezpieczeństwie i higienie pracy. Regularnie sprzątajmy warsztat, by nie potknąć się o porozrzucane materiały. Wyposażmy się w osłony na oczy bądź całą twarz, gdy pracujemy z takimi narzędziami jak między innymi szlifierki kątowe. Do spawania zawsze używajmy odpowiedniej maski, która chroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Stosując się do powyższych porad z pewnością nie będziemy mieli problemu z żadnymi pracami warsztatowymi. Ważne jest utrzymanie porządku, dbałość o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, a także posiadanie odpowiedniego wyposażenia warsztatu. Mowa zarówno o komplecie narzędzi różnego rodzaju, jak również najbardziej podstawowych elementach zamiennych, takich jak choćby uszczelki. W ten sposób żadna naprawa nie będzie straszna, a zimą doprowadzimy nasze maszyny do idealnego stanu.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close