Porady

Zadbaj o ciągnik w zimie a odwdzięczy się wiosną i latem!

Zima to okres, w którym większość prac rolniczych jest wstrzymanych. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie ciągnik po prostu powinien być odstawiony do garażu na oczekiwanie do wiosny. To czas, w którym o swoją maszynę należy właściwie zadbać. Wszystko po to, aby wiosną, kiedy ruszą wszystkie prace, ciągnik pracował bez zarzutu. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób zadbać zimą o ciągnik.

Ciągnik zimną

Jak wspomniano, zimą ciągniki i inne maszyny rolnicze są zdecydowanie mniej wykorzystywane. Często nie są wykorzystywane w ogóle. Zimna to jednak okres, w którym warunki atmosferyczne nie są zbyt przychylne dla tego typu maszyn. Dlatego należy o nie właściwie zadbać. Wszystko po to, aby niskie temperatury nie zaszkodziły ciągnikowi i aby wiosną był on gotowy do pracy. To w jaki sposób zadbać o ciągnik zależy od typu posiadanej maszyny. W przypadku nowoczesnych ciągników prace związane z jego konserwacją nie są zbyt wymagające. Warunkiem jest jednak jego regularne serwisowanie zgodne z zaleceniami producenta. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba przy ciągniku wykonywać żadnych prac konserwacyjnych. Konieczne sprawdzić należy akumulator do ciągnika, układ chłodzenia oraz układ paliwowy.

Układ chłodzenia w ciągniku

W przypadku układu chłodzenia koniecznie wlać należy do niego niezamarzający płyn chłodniczy. Oczywiście musi być on dobrany zgodnie z zaleceniami producenta maszyny. Jeśli na zimę pozostawi się zwykły płyn chłodniczy liczyć trzeba się z niemiłymi konsekwencjami. Mowa tu choćby o ryzyku rozerwania elementów układu chłodniczego. Poza tym niezamarzający płyn chłodniczy skutecznie zapobiega korozji. Warto tu przypomnieć także o zastosowaniu niezamarzającego płynu do spryskiwaczy. Najlepszym miejscem do zakupu tego typu płynów będzie internetowy sklep rolniczy.

Układ paliwowy w ciągniku

W okresie zimowym skontrolować trzeba również układ paliwowy. Przede wszystkim sprawdzić należy stan filtrów oraz zawartość wody w kielichu filtra paliwa. W okresie zimowym w baku znajdować powinno się oczywiście paliwo zimowe. Letnie paliwo przy niskich temperaturach może spowodować, że filtry w ciągniku będą wymagać wymiany. Pamiętać trzeba również o wymianie oleju w silniku. Warto także sprawdzić stan olejów w mostach napędowych, skrzyni biegów oraz płyn hamulcowy.

Zadbaj o ciągnik w zimie a odwdzięczy się wiosną i latem!

Akumulator w ciągniku

Zima to czas, w którym zadbać należy o wiele części do ciągników, a w szczególności o akumulator. Ten zimą utrzymany powinien być w stanie naładowanym. Dlatego okresowo sprawdzać powinno się napięcie akumulatora. Jeśli stwierdzi się jego spadek, akumulator należy podładować. Akumulator koniecznie sprawdzić należy także wiosną tuż przed rozpoczęciem prac na polu. Warto jednak wiedzieć, że zimą nie ma konieczności częstego uruchamiania silnika, aby akumulator mógł pracować. Częste włączanie silnika bez smarowania może oznaczać ryzyko jego uszkodzenia.

Smarowanie ciągnika

Na koniec wspomnieć trzeba o smarowaniu maszyny. To ważne także, jeśli przed okresem zimowym ciągnik zostanie umyty myjką ciśnieniową. To skuteczny sposób na ochronę elementów ciągnika przed korozją.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close