Porady

Wsiadasz do ciągnika po zimie? Dowiedz się, co powinieneś sprawdzić

Wiosna to czas, kiedy rolnik ma ręce pełne pracy. Orka siewna przygotowująca pole pod uprawę roślin ozimych oraz wczesne zabiegi fungicydowe ochraniające rośliny przed wystąpieniem grzybów potrafią spędzać sen z powiek. Jest to też okres, w którym potrafi nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci niedziałającej maszyny rolniczej, która skutecznie potrafi pokrzyżować nam szyki i uniemożliwić wyjazd w pole.

Twój Zetor nie chce odpalić po zimie? Sprawdź jego elektrykę

Głównym powodem, dla którego może tak się stać, jest kompletnie rozładowany akumulator. Zima to ciężki okres dla akumulatorów żelowych, które są najczęściej stosowane w ciągnikach rolniczych. Niskie temperatury są odpowiedzialne za spadek napięcia oraz potrafią być odpowiedzialne za kompletne rozładowanie akumulatora lub nawet za jego przedwczesną śmierć. Na szczęście ten ostatni przypadek zdarza się niezmiernie rzadko i najczęściej wystarczy go tylko podładować przy pomocy specjalnego prostownika, który z łatwością znajdziemy w praktycznie każdym sklepie rolniczym z częściami do traktorów. Dzięki temu urządzeniu możemy wymontowany wcześniej akumulator zabrać do domu i naładować go do poziomu umożliwiającego uruchomienie i poprawne działanie maszyny. Kolejną możliwością jest wykorzystanie kabli rozruchowych do ciągnika. Można wtedy łatwo przy użyciu drugiej maszyny uruchomić pierwszą. Jednakże jeśli możemy pozwolić sobie na wydanie większej kwoty, to warto zainteresować się prostownikiem z rozruchem (tak zwanym jumperem), który to po podłączeniu do klem podaje na nie napięcie wystarczające do uruchomienia maszyny rolniczej. Jest to niezwykle przydatne, jeśli nam się spieszy, lub jeśli posiadamy kilka maszyn, które nie są w okresie zimowym odpalane. Dodatkowo takim prostownikiem można uruchomić też awaryjnie nasz samochód osobowy.

Kontrola podstawowych układów

Kolejną ważną kwestią, którą należy sprawdzić jest układ chłodzenia, układ pneumatyczny oraz ciśnienie w ogumieniu maszyny. Jeśli nie spuściliśmy całej wody z chłodnicy, to może się okazać, że pod wpływem niskich temperatur resztki wody na tyle zwiększyły swoją objętość, że doprowadziły do rozszczelnienia całego układu. Jeśli już tak się stanie, to należy niezwłocznie poszukać miejsca z nieszczelnością i postarać się je załatać, a jeśli okazałoby się to niemożliwe, to wymienić zepsute części, które z łatwością kupimy w naszym lokalnym sklepie z częściami do ciągników.

Wsiadasz do ciągnika po zimie? Dowiedz się, co powinieneś sprawdzić

Dokładne umycie pojazdu dobrze mu zrobi

Czysty traktor to nie tylko przyjemny dla oka widok, lecz także nasze bezpieczeństwo. Trudno sobie wyobrazić jazdę ciągnikiem po drogach publicznych z brudnymi szybami pełnymi zacieków. Znacząco ogranicza to widoczność tego, co dzieje się przed nami, a nawet być przyczyną wypadków. Powinniśmy też przejrzeć i przesmarować wszystkie uszczelki szyb i drzwi w naszej kabinie. Dzięki temu nie będzie nam padał deszcz na głowę, nie przewieje nas też wiosenny wiatr podczas długich wyjazdów w pole.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close