Porady

Uruchomienie ciągnika zimą: kilka przydatnych porad

Zima to sezon, w którym uruchomienie ciągnika może stanowić problem nawet dla doświadczonego rolnika. Co zatem możemy zrobić, by ułatwić sobie uruchamianie naszej maszyny nawet podczas najzimniejszej pory roku?

Podczas zimy maszyny rolnicze nie są tak intensywnie używane, jak podczas innych pór roku. Niemniej jednak czasem zachodzi potrzeba, by mimo niesprzyjającej pogody uruchomić maszynę (np. w celu odśnieżania, czy też transportu). Nie zawsze jest to łatwym zadaniem, zatem przedstawiamy poniżej kilka porad, które mogą okazać się przydatne w sytuacji, gdy nasz wierny Zetor czy Ursus będzie musiał wykonać kilka zadań w sezonie zimowym.

Dobrze przygotowanie

Uruchomienie ciągnika zimą będzie bez wątpienia prostsze, jeżeli odpowiednio go przygotujemy na nadejście tej pory roku. Przede wszystkim warto zadbać o układ chłodniczy – należy wypuścić z niego wodę (jej zamarznięcie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń komponentów maszyny) i zastąpić ją specjalnym zimowym płynem chłodniczym. Należy również wymienić paliwo z letniego na zimowe, ponieważ z tego pierwszego wariantu przy niskich temperaturach wytrąca się parafina. Dobrym pomysłem jest również upewnienie się, że ciągnik wejdzie w sezon zimowy z w pełni naładowanym akumulatorem – od tego czy akumulator do ciągnika jest naładowany w dużej mierze będzie zależało powodzenie prób uruchomienia go podczas tej pory roku.

Specjalne komponenty

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe sposoby na zapewnienie ciągnikom sprawności w zimie, ale niejeden sklep rolniczy umożliwia też nabycie części i komponentów, których głównym zadaniem jest właśnie utrzymanie zimowej sprawności. Jeden z nich to grzałka silnika, czyli specjalne urządzenie montowane w bloku silnika, które ułatwia rozruch nagrzewając znajdujący się w płaszczu wodnym płyn chłodzący. Rolnicze sklepy internetowe oferują również ocieplacze akumulatora, redukujące spadek pojemności baterii spowodowany niskimi temperaturami. Warto również mieć na uwadze dodatek do paliwa w postaci depresatora, który nie tylko niweluje ryzyka zgaśnięcia silnika podczas zimowych mrozów, ale i również zmniejsza temperaturę, w jakiej zaczyna krzepnąć paliwo.

Uruchomienie ciągnika zimą: kilka przydatnych porad

Na czarną godzinę

Czasem nawet i naprawdę dobre przygotowanie do zimy nie jest w stanie zapobiec problemom związanym z uruchamianiem ciągnika podczas mrozów. Na wypadek takiej sytuacji warto mieć na wyposażeniu prostownik z rozruchem, który znacznie wspomaga rozruch pojazdów. Prostowniki z reguły są urządzeniami poręcznymi, które na dodatek sprawdzają się w ładowaniu każdego typu akumulatora. W „zimowym” zestawie dodatkowych komponentów do naszego ciągnika powinny znaleźć się także kable rozruchowe do ciągnika, najlepiej dodatkowo wyposażone w nowoczesne zabezpieczenia chroniące przed przeciążeniami. Nie zapominajmy też, że nawet jeżeli uruchomienie ciągnika pójdzie bez problemów, to musi on zmierzyć się z trudniejszymi niż zazwyczaj warunkami jazdy. Z tego względu warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe, będąc sprawdzonym sposobem na bezpieczną i sprawną jazdę na zaśnieżonym i oblodzonym terenie.

Uruchamianie ciągników zimą jest często źródłem wielu problemów, zatem warto się zawczasu zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt taki jak prostownik czy łańcuchy do ciągników. Pomocne w tym mogą być internetowe sklepy rolnicze, oferujące części do pługów oraz części do traktorów, umożliwiające łatwe nabycie wysokiej jakości części czy komponentów zamiennych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close