Porady

Sposoby na wygodną pracę w ciągniku zimą

W okresie zimowym nie ma w gospodarstwie dużej ilości typowo rolniczych zadań. Nie znaczy to jednak, że ciągnik zawsze stoi odłogiem. Często przywozi się np. drewno z lasu, które później zostaje wykorzystane na opał. Niektórzy, zwłaszcza posiadacze przedniego TUR-a, mogą też wykorzystać maszynę do odśnieżania podwórka i drogi dojazdowej. Traktor powinien być więc w pełnej gotowości przez cały rok, a miejsce kierowcy powinno zapewniać wygodę niezależnie od temperatury i warunków atmosferycznych.

Zakup kabiny

Ciągnik bez kabiny nie jest zbyt wygodnym pojazdem i to nie tylko zimą. Już podczas wiosennych i jesiennych silnych wiatrów potrafi mocno dać w kość, zwłaszcza gdy w takich warunkach musimy zaorać kilka hektarów pola. Przeziębienie jest bardzo prawdopodobne, nawet u rolników mocno zaprawionych w boju. Dlatego dobrze jest pomyśleć o kabinie. Można zakupić ją w wielu miejscach, zarówno nową jak i używaną. Dach nad głową, szyby w oknach oraz oczywiście wygodne siedzenie do ciągnika całkowicie zmienią nasze spojrzenie na wykorzystywanie traktora w różnych porach roku. Odtąd problemem nie będzie ani zimno, ani silny wiatr, ani opady deszczu czy śniegu. Posiadanie kabiny jest wręcz idealnym rozwiązaniem, jeżeli ciągnik często wykorzystywany jest do wożenia drewna zimą. Wiele kilometrów pokonuje on po drogach asfaltowych, ciągnąć załadowane przyczepy z pełną prędkością 25-30 km/h. Może się to wydawać niewiele, ale kilkanaście minut takiej jazdy przy temperaturze poniżej zera zniechęci do pracy każdego.

porady rolnicze

Wyposażenie wnętrza

Gdy mamy już ciągnik z kabiną, która jest najlepszym rozwiązaniem polepszającym wygodę zimą, warto pomyśleć o wyposażeniu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zamontowanie choćby prowizorycznego ogrzewania. Niektóre rodzaje kabin posiadają z przodu specjalną przegrodę, do której można podłączyć rurę pobierającą powietrze wyrzucane wprost z wentylatora chłodnicy. W ten sposób gdy tylko silnik się rozgrzeje, we wnętrzu zapanuje przyjemne ciepło, niczym w samochodzie. Gdy jest dach nad głową, można zakupić droższe, lepsze i wygodniejsze siedzenie do ciągnika, które dostaniemy w większości sklepów oraz online. Wybierzmy wersję, która da nam pełen komfort. Nie musimy już obawiać się, że materiał szybko się zniszczy, w końcu nie będzie na niego padał deszcz ani śnieg, nawet gdy ciągnik stoi na zewnątrz. Dla większej wygody warto również zamontować oświetlenie wnętrza, można pokusić się także o prostą instalację radiową. Ciągnikiem z tak wyposażoną kabiną będzie się pracować zdecydowanie przyjemniej.

Chcąc polepszyć komfort pracy w ciągniku rolniczym zimą powinniśmy w pierwszej kolejności zdecydować się na kabinę. Nie może w niej zabraknąć także ciekawego i funkcjonalnego wyposażenia, takiego jak ogrzewanie, wygodne siedzenie czy oświetlenie. Sam zakup kabiny może być dużym wydatkiem, jednak bardzo szybko docenimy każdą złotówkę, jaką w tym celu wydaliśmy. Dzięki temu praca ciągnikiem będzie o wiele przyjemniejsza, niezależnie od pory roku.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close