Porady

Przyczepa do ciągnika – do czego może przydać się zimą

Rolnictwo w dzisiejszej dobie techniki rozwija się w bardzo szybkim tempie, a maszyny znacznie ułatwiają wykonywanie różnych prac w polu i nie tylko. Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo rolne bez przyczepy, która przecież oszczędza czas rolnika i zmniejsza jego nakład pracy.

Funkcje przyczepy w rolnictwie

Sama przyczepa musi być przede wszystkim solidna, stosunkowo głęboka, musi otwierać się łatwo i sprawnie oraz mieć stabilne i wytrzymałe zamykanie. Nie chcemy przecież, aby doszło do wysypania płodów rolnych podczas jazdy.

Funkcje, jakie spełnia przyczepa w rolnictwie:

  • to niezbędny sprzęt determinujący efektywną i sprawną pracę w każdym gospodarstwie rolnym;
  • przydaje się w okresie letnimi podczas żniw, służy do przewożenia różnych materiałów, takich jak: ziarna, płody rolne, siano, słoma, nawozy;
  • na przyczepach przewozi się także przeróżne maszyny;
  • zimą przyczepy są wykorzystywane do transportu zwierząt oraz pasz dla nich.

Przewożenie zwierząt

Najważniejsze podczas przewozu zwierząt jest ich – oraz nasze – bezpieczeństwo, dlatego ważne, aby zaczepy do przyczep rolniczych były niezawodne.

Przewożenie maszyn

Najważniejsze jest tutaj odpowiednie zabezpieczenie ładunku – mocne pasy i zaczepy do przyczep. Także ważne będzie właściwe oznakowanie w przypadku, gdy części maszyn wystają poza burtę.

 Praca z przyczepą w okresie zimowym

Okres zimowy to czas szczególnie intensywnej pracy dla hodowców zwierząt. Konieczność samodzielnego przenoszenia ciężkich i dużych, nieporęcznych worków z paszą, to już dawno jest przeżytek. Możliwość szybkiego przetransportowania ich na przyczepie rolniczej z miejsca na miejsce ułatwia i przyspiesza hodowcom pracę.

Zakup zaczepu do przyczepy

Przed zakupem zaczepu do przyczepy musimy pamiętać, że to on dźwiga cały ciężar przyczepy, a więc wybierając odpowiedni:

  • sprawdźmy jego parametry wytrzymałościowe;
  • sprawdźmy nacisk pionowy na dyszel;
  • średnica ucha jest równie ważna.

Zaczep do przyczepy musi mieć odpowiednią homologację. Ponadto ważne jest, aby był bardzo solidny –  w przypadku dużego oporu powietrza przyczepa może zostać przeciążona, a to doprowadziłoby do niechcianych, niebezpiecznych sytuacji podczas transportu na drodze.

Gdzie kupić i jaki wybrać zaczep? W sklepach internetowych, w których znajdziemy duży wybór najlepszych części zamiennych w idealnym stanie i najwyższej jakości. Obsługa i kontakt telefoniczny oraz e-mailowy pozwolą dokonać odpowiedniego wyboru. Zaczepy dostępne w takich sklepach doskonale sprawdzą się zimowych warunkach, kiedy to panuje często niska temperatura i silne opady śniegu oraz mroźne wiatry.

Przyczepa do ciągnika - do czego może przydać się zimą

Internetowe sklepy rolnicze posiadają w swoim asortymencie wszystkie potrzebne elementy – plusem jest, iż nie musimy nigdzie wychodzić z domu i jeździć po sklepach szukając części – to, co nam potrzeba, kurier dostarczy bezpośrednio do gospodarstwa.

Bezpieczna jazda z przyczepką

Trudne warunki atmosferyczne panujące na drogach zimą utrudniają przemieszczanie się. Nawierzchnie o tej porze roku są zdecydowanie śliskie i ośnieżone, a miejscami tworzą się koleiny.

Planując zimą poruszanie się z przyczepką trzeba odpowiednio się do tego przygotować – sprawdzić opony i odpowiednie ciśnienie wewnątrz kół ciągnika. Załadowując przyczepkę należy ciężar rozkładać równomiernie i zabezpieczyć porządnie, aby ograniczyć ruchy w czasie jazdy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close