Porady

Przegląd i konserwacja ciągnika przed zimą

Przed okresem zimowym, każdy właściciel gospodarstwa rolnego musi przygotować swój ciągnik do kilkumiesięcznego przestoju. Właściwa konserwacja ciągnika rolniczego jest niezwykle istotna, tylko dzięki niej unikniemy przykrych niespodzianek po zimie. Pojazd na zimę musi być przede wszystkim suchy, czysty i najlepiej umieszczony w zadaszonym miejscu. Odpowiednio przeprowadzony proces konserwacji zapobiegnie rdzewieniu metalowych elementów. Warto dokonać przed zimą dokładnego przeglądu maszyny, aby w razie konieczności zamówić nowe części do ciągników w internetowych sklepach rolniczych. Sklep rolniczy oferuje wiele części do traktorów w tym łańcuchy śniegowe.

Mycie traktora

Konserwację ciągnika rolniczego należy rozpocząć od jego dokładnego umycia, ważne, aby temperatura wody była dodatnia. Po umyciu maszyny warto także wysprzątać jej wnętrze i wyczyścić okna. Na samym końcu etapu mycia, powinno się wysmarować uszczelki drzwi oraz okien wazeliną, wówczas będą one cały czas sprawne także po skończonym okresie zimowym.

Smarowanie i kontrola stanu części metalowych ciągnika

Po etapie mycia przychodzi czas na kontrolę punktów smarnych w traktorze. Tuleje czy łożyska należy zakonserwować smarem litowym, natomiast niedrożne smarowniczki trzeba udrożnić. Później powinno się zwrócić uwagę na zardzewiałe elementy i wszelkie zarysowania. Takie rejony powinno się wyczyścić przy użyciu szczotek drucianych i pomalować farbą podkładową, po czym farbą wybraną do lakieru ciągnika. Dobrym rozwiązaniem jest także konserwacja ogumienia ciągnika specjalistycznymi środkami.

Przegląd Techniczny ciągnika

Przed zostawieniem maszyny na czas zimowy trzeba zwrócić także uwagę, na oleję, w tym silnikowy, filtry oraz stan instalacji pneumatycznej i elektronicznej. Olej silnikowy trzeba spuścić i wlać nowy olej silnikowy. Warto od razu wymienić wszelkie filtry. Uwzględnijmy też wymianę filtrów oleju i paliwa. Przy użyciu kompresora przedmuchujemy filtry powietrza, wymieniamy je, jeśli zajdzie taka konieczność. Filtry powietrza czyścimy, zaczynając od kierunku wewnętrznego do zewnętrznego. Nie zapomnijmy przed zimą sprawdzić stanu akumulatora. Dokonujemy przeglądu instalacji pneumatycznej poprzez wypuszczenie wody ze zbiorników magazynujących powietrze. Pasy klinowe wyciągamy lub luzujemy. Wyładowany akumulator trzeba od razu naładować, gdyż rozładowany po upływie doby zostanie zasiarczony, więc będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia. Zwróćmy potem uwagę na instalację elektryczną, czy czasami nie widzimy wyrwanych, przetartych, połamanych czy pogryzionych kabli. Wykryte usterki jak najszybciej usuwamy, sami albo przy pomocy elektromechanika. W przypadku kiedy, w układzie chłodzenia traktora przebywa woda, wówczas należy ją wylać, po czym uzupełnić płynem takim jak Petrygo. Nie należy pod żadnym pozorem zostawiać pustego baku, skraplająca się na ściankach baku woda wpłynie na pogorszenie właściwości oleju napędowego.

Przegląd i konserwacja ciągnika przed zimą

Jeśli wykryjemy jakiekolwiek usterki w naszej maszynie warto im zaradzić za wczasy. Do tego celu można udać się na zakupy w takim miejscu jak internetowy sklep rolniczy. Sklep oferuje nie tylko zamienne części do traktorów w niskich cenach, ale także wysokiej jakości maszyny rolnicze i łańcuchy do ciągnika.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close