Porady

Pomaluj i zabezpiecz ciągnik przed zimą

Zima w rolnictwie to okres, w którym nie ma prac związanych z produkcją roślinną, ale nie jest to okres bezczynności. Miesiące zimowe rolnik musi poświęcić na przygotowanie do nadchodzącego sezonu, a w szczególności zadbać o maszyny rolnicze, tak żeby w momencie rozpoczęcia wiosennych prac polowych nie odmówiły mu posłuszeństwa. Przed nadejściem zimy trzeba zrobić przegląd i konserwację maszyn. Podczas przeglądu może okazać się, że konieczna będzie wymiana zużytych części do maszyn rolniczych. Zima daje czas na to, by spokojnie przeprowadzić konieczne naprawy. Można bez problemu znaleźć jakiś internetowy sklep rolniczy, który sprzedaje dobrej jakości części rolnicze w dobrej cenie.

Jak przygotować ciągnik przed zimą?

Ciągnik jest podstawową maszyną rolnika, stąd też jemu należy poświęcić najwięcej uwagi. Duża częstotliwość użytkowania sprawia, że części do ciągników są wystawione na większe ryzyko uszkodzenia i szybsze zużycie. Ciągnik jest również bardziej wystawiony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, szczególnie takich jak opady i różnice temperatur. Przed nastaniem zimy należy umieścić traktor w miejscu umożliwiającym przepływ powietrza, żeby nie doszło do zawilgocenia. Wilgoć w połączeniu z niskimi temperaturami może znacząco przyspieszyć korozję metalowych części. Niskie temperatury niekorzystnie odbijają się na jakości ogumienia. Warto więc umieścić traktor tak, aby nie miał bezpośredniej styczności z zimną betonową nawierzchnią oraz zabezpieczyć opony specjalnymi preparatami. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie płynów w spryskiwaczach i układzie chłodzenia i ewentualnie wymiana ich na niezamarzające, by zamarzając ich nie rozsadziły. Konieczne jest również zabezpieczenie akumulatora i uprzednie jego naładowanie, by nie doszło do zasiarczenia. Podczas przeglądu ciągnika może okazać się, że jakieś części są zużyte i trzeba zastąpić je nowymi. Zamiast kupować w sklepie firmowym drogie części oryginalne, można znaleźć cieszący się dobrą opinią internetowy sklep rolniczy, sprzedający części do traktorów i zakupić wysokiej jakości zamienniki w znacznie niższej cenie. Dużą pomocą są zamieszczane na stronach internetowych obiektywne opinie klientów.

Pomaluj i zabezpiecz ciągnik przed zimą

Jak pomalować ciągnik?

Ciągnik podczas prac polowych narażony jest na działanie wielu niekorzystnych czynników takich jak wilgoć, zapylenie, tarcie o podłoże, uderzenia piasku i żwiru. Więcej jest okazji do uszkodzenia jego powłok malarskich i przyspieszenia ich korozji. Malowanie ciągnika nie jest rzeczą łatwą. Pierwszą czynnością jest dokładne umycie. Stosując myjkę ciśnieniową i chemiczne środki myjące trzeba uważać, żeby nie uszkodzić delikatnych części maszyny. Nowoczesne ciągniki mają silniki naszpikowane elektroniką. Mycie silników należy wówczas ograniczyć do niezbędnego minimum, a przed myciem dokładnie zabezpieczyć folią wszystkie układy elektroniczne. Po umyciu trzeba przystąpić do usunięcia rdzy i starej powłoki szczotką drucianą, szlifierką lub wiertarką z nakładką ścierną. Przed zasadniczym malowaniem trzeba jeszcze powierzchnię wyszlifować (zmatowić), odpylić i odtłuścić. Zasadnicze malowanie tradycyjnie jest dwuetapowe, najpierw kładzie się podkład, a następnie farbę nawierzchniową (lepiej wybrać produkty jednej firmy). Farba do maszyn rolniczych (https://www.zenox.pl/productlist/Warsztat/Wyposazenie-warsztatu/Pomoce-warsztatowe-i-srodki-czystosci/Farby-i-lakiery-NOPOLUX) może także łączyć w sobie cechy antykorozyjnego podkładu i barwnej farby nawierzchniowej – taki wybór skróci czas malowania. Jeśli ktoś chce odtworzyć poprzedni kolor ciągnika, godna polecenia jest farba Granit, produkowana w oryginalnych kolorach, stosowanych do produkcji seryjnej w fabrykach ciągników.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close