Porady

Obowiązki rolnika w sezonie zimowym

Zimą w gospodarstwie zmniejsza się ilość pracy, którą trzeba wykonać. Jest to dobry okres na rozpoczęcie przygotowań do kolejnego sezonu. Wtedy można też dokonać zakup potrzebnych nasion, części wymiennych, w tym części do ciągników itd. Rolnicy wcale się nie nudzą zimą. Warto wiedzieć co dokładnie należy do ich obowiązków. 

Niezbędne prace rolnika w okresie zimowym 

W okresie zimowym przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie maszyn rolniczych. Należy przygotować odpowiednie miejsca parkingowe, na których traktory i ciągniki mogą być zaparkowane na czas zimy. Konieczne jest także zabezpieczenie kół i wymiana wszelkich płynów eksploatacyjnych. Jeżeli jest to konieczne, trzeba też naładować akumulator. 

Miejsce, w którym maszyny rolnicze mają przezimować, powinno mieć dobrą cyrkulacją powietrza. W innym wypadku ciągnik może być narażony na korozję. Niskie temperatury mogą źle wpłyną także na ogumienie, dlatego dobrze jest także je dobrze zabezpieczyć. Internetowe sklepy rolnicze w swojej ofercie z pewnością posiadają wiele różnych preparatów do tego przeznaczonych. 

Zakupy rolnicze

Zima to także czas zakupów. Warto śledzić nowości, które pojawiają się na rynku i pogłębiać swoją wiedzę. W okresie zimowym odbywają się różne wystawy i targi lotnicze. Obecność na nich jest bardzo ważna. Podczas udziału w nich, można nabyć ciekawe produkty, ziarna, nawozy, a także wziąć udział w panelach dyskusyjnych i zaznajomić się z aktualnymi tematami dotyczącymi branży rolniczej. 

Ochrona roślin

Przed nadejściem wiosny trzeba także zadbać o odpowiednie przygotowanie roślin. W tym celu, dobrze jest zapoznać się z opiniami na temat najróżniejszych środków do ochrony roślin. Mają większą wiedzę na ten temat, można lepiej przewidzieć to co będzie potrzebne. Dobrym miejscem dla dokonania zakupów jest internetowy sklep rolniczy. 

Obowiązki rolnika w sezonie zimowym

Zwierzęta

Zimą nie można zapomnieć o odpowiednim zadbaniu o wszelkie zwierzęta. W tym czasie szczególnie potrzebują one opieki. Warto przygotować odpowiednie pożywienie jak np. kiszonki lub siano. Kolejną ważną kwestią jest regularne opróżnianie obornika. Trzeba także regularnie doić krowy. W czasie zimy zwierzęta muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę. Nie mogą one zmarznąć w czasie mrozów. 

Obowiązki rolnika dotyczące roślin

Przed rozpoczęciem zimy trzeba także zebrać ostatnie zboża i inne rośliny. Po zebraniu, trzeba nawozić pola i je oczyścić, a następnie przychodzi czas na siew zboża ozimego. Będzie ono wegetować pod śniegiem, a wiosną zacznie rosnąć. Zimowe oranie pola, zapewni glebie bardzo dobre wchłanianie wody. 

Zima to czas, w którym rolnicy mają mniej na głowie, jednak nie oznacza to, że się nudzą. Muszą oni zadbać o przygotowania do wiosny. Oprócz zwyczajnych prac w ogrodzie i na polu, ważne jest też zatroszczenie się o zwierzęta i zapewnienie im jak najlepszych warunków do zimowania. Nie bez znaczenie jest też przygotowanie maszyn rolniczych na mróz. Każdy rolnik z pewnością zdaje sobie sprawę, że to jak przygotuje się do zimy wpłynie na to o ile mniej pracy będzie miał wiosną.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close