Porady

Jak szybko przygotować ciągnik do pracy w mroźny poranek?

Pomimo rosnących temperatur, które powodują, że w miastach próżno dziś o śnieżne zimy, na obszarach wiejskich wciąż mogą nas zaskoczyć niskie temperatury. W takiej sytuacji uruchomienie maszyn rolniczych o poranku może być znacznie utrudnione, głównie przez obniżoną wydajność akumulatorów, ale także zamrożone szyby i zamki. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób przygotować ciągnik rolniczy do pracy w możliwie szybki i sprawny sposób.

Zamarznięte szyby, zamki i nie tylko

Pierwszym problemem, z jakim będziemy mieli do czynienia, to dostanie się do wnętrza traktora. Mowa oczywiście tylko o tych ciągnikach, które posiadają założoną kabinę. Może się bowiem okazać, że zamek jest całkowicie zamarznięty i nie jesteśmy w stanie nawet otworzyć drzwi. Dlatego też przed dużymi mrozami warto odwiedzić sklep rolniczy i zakupić odmrażacze, dostępne najczęściej jako preparaty w sprayu. Ich działanie jest proste, wystarczy psiknąć do zamka i spróbować przekręcić klucz, lub – jeśli zamek jest otwarty – naciskać klamkę. Wspomniane produkty zawierają substancje na bazie alkoholu, która szybko doprowadza do roztopienia lodu, mogącego blokować działanie mechanizmu otwierania. Gdy już dostaliśmy się do środka traktora, pojawia się problem z zamarzniętymi szybami kabiny. Możemy lód zeskrobać, tak jak robimy to w samochodzie, jednak i do tego celu stworzono specjalne specyfiki. Dostaniemy je np. w internetowym sklepie rolniczym, gdzie są bardzo tanie i można od razu kupić kilka sztuk, by mieć je całą zimę pod ręką. Wystarczy rozpylić preparat na szybę, a już po chwili cały lód się roztopi, pozwalając nam ruszyć do kolejnego zadania – uruchomienia zamarzniętego silnika.

Jak szybko przygotować ciągnik do pracy w mroźny poranek?

Problemy z zimowym rozruchem

Gdy szybko rozmroziliśmy zamek od drzwi kabiny oraz szyby, możemy przejść do próby odpalenia silnika. Może się jednak okazać, że zamarzła również stacyjka i nie jesteśmy w stanie włożyć klucza do środka. Tendencję do tego mają zwłaszcza starsze traktory Ursus, z powodu charakterystycznego umiejscowienia bębna stacyjki. Mając już jednak pod ręką odmrażacz nie będzie to dla nas problemem. Wystarczy solidnie psiknąć do środka i odczekać chwilę. Następnie kilka zdecydowanych ruchów kluczyka i na desce powinniśmy zobaczyć świecące się kontrolki. Jeżeli tak nie jest, oznacza to że rozładowaniu uległ akumulator do ciągnika. Jest to częsty problem zwłaszcza w momencie, gdy nocą temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza. Wtedy dobrze jest posiadać pod ręką prostownik z rozruchem, co umożliwi nam szybkie odpalenie traktora, bo w końcu liczy się dla nas czas. Podpinamy klemy i uruchamiamy urządzenie. Możemy starać się uruchomić ciągnik od razu, jednak zaleca się odczekać kilkanaście sekund. Gdy motor zacznie pracować odłączamy prostownik, dalsze ładowanie akumulatora przejmie prądnica lub alternator.

Jak widać, zima w gospodarstwie rolnym wcale nie musi znacznie utrudniać nam pracy. Mając pod ręką odpowiednie rzeczy, takie jak odmrażacz do zamków i szyb oraz prostowniki rozruchowe, będziemy w stanie działać już po kilku minutach. Jeśli nie możemy znaleźć ich lokalnie, odwiedźmy internetowy sklep rolniczy. Nie tylko dostaniemy tam wszystko, co może się przydać na gospodarstwie, ale też kupimy to w o wiele atrakcyjniejszych cenach, niż mają sklepy stacjonarne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close