Porady

Jak przygotować glebę uprawną przed zimą?

Zima to czas, w którym rolnik ma mniej obowiązków na głowie. Musi on odpowiednio zadbać o zwierzęta, a także o maszyny rolnicze. Ponadto trzeba też zająć się przygotowaniem gleby do ujemnych temperatur i mrozu. Kiedy kończy się intensywny sezon upraw, zaleca się przede wszystkim spulchnienie gleby i jej użyźnienie. Dzięki temu ziemia nie jest taka zmęczona i wyjałowiona. Każdy rolnik powinien wiedzieć, jakie zabiegi wykonać przed zima. 

Nawożenie gleby przed zimą i orka

Pierwszym krokiem, który powinien podjąć każdy rolnik, jest oczyszczenie gleby. Należy z niej usunąć pozostałości roślin i inne zanieczyszczenia. Ponadto przyda się wzbogacenie jej nawozami organicznymi jak np. kompost czy obornik. Każdy dobry, internetowy sklep rolniczy zawiera w swojej ofercie także inne, sztuczne nawozy, które mogą się okazać bardzo przydatne. Warto jednak pamiętać, że każdy nawóz trzeba dokładnie zmieszać z glebą.

Ważną pracą jest także orka. Jest to zabieg, który pozwala na usunięcie chwastów i napowietrzenie gleby. Niestety bardzo często w trakcie orania, można nieopatrznie zepsuć naturalną warstwę ochronną gleby.

Wapnowanie i inne obowiązki

Kolejnym krokiem, o którym powinien pamiętać każdy rolnik, jest wapnowanie. Jest to bardzo ważne, jeżeli podłoże ma kwaśny odczyn. Zabieg ten pozwala nie tylko na zmianę odczynu, ale także na poprawienie jakości gleby i jej struktury. Warto odwiedzić sklep rolniczy i nabyć odpowiedni preparat bogaty w CaO.

Nie każdy rolnik zdaje sobie z prawdę, z konieczności przeprowadzenia szeregu innych działań, które są mniej popularne, ale mają bardzo dobre działanie i duży wpływ na stan gleby. W pierwszej kolejności dobre jest zwalczenie chwastów. Ma to duże znaczenie szczególnie na polu, na którym zasiana została pszenica ozima. W początkowych fazach rozwoju, chwasty nie są jeszcze dużym zagrożeniem dla pszenicy, jednak wraz z jej wzrostem są szkodliwe. Jesienią do zwalczania chwastów warto wykorzystać sprawdzone preparaty dostępne w specjalistycznych sklepach.

Ciepła jesień sprawia, że wydłuża się czas życia szkodników w glebie. Trzeba zadbać o to, aby nie przetrwały one zimy i nie wpłynęły negatywnie na wzrost roślin. Szczególnie duże zagrożenie mogą nieść za sobą mszyce. Powodują one obumieranie roślin, a ponadto roznoszą grzyby i bakterie.

Dbając o glebę, trzeba także zdecydować się na wykonywanie zabiegów fungicydowych. Są one warunkiem odpowiedniej agrotechniki. Grzyby mogą doprowadzić do naprawdę sporego spustoszenia.

Jak przygotować glebę uprawną przed zimą?

Rolnik powinien się szczególnie mocno przyłożyć do zadbania o stan gleby przed nadejściem zimy. W tym celu musi on zdecydować się na przeprowadzenie kilku niezwykle istotnych zabiegów. Ważne jest np. przeoranie gleby, jej spulchnienie, dodatnie nawozów itd. trzeba take pozbyć się grzybów i bakterii. Dzięki temu rośliny zasiane na polu, lepiej się przyjmą i lepiej się rozwijają. Poza tym, gleba może odpocząć pod warstwą śniegu. Warto zadbać o to, żeby jak najlepiej wykorzystać tę możliwość.

Więcej porad na blogu rolniczym.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close