Porady

Jak przechowywać opony rolnicze zimą?

Zima to bardzo trudny czas dla rolnictwa. W tym okresie większość prac na polu ustaje. Jednak nie oznacza to, że rolnicy mogą się nudzić. Przede wszystkim muszą oni zadbać o wszelkie zwierzęta w gospodarstwie. Trzeba im dostarczyć odpowiedniego pożywienia, które pozwoli na dobre przeżycie zimy. Istotne jest także ocieplenie obory. Kolejnym ważnymi zadaniem rolnika w czasie zimy, jest zadbanie o opony rolnicze i ich odpowiednie przechowywanie. 

Dbanie o opony rolnicze

Odpowiednie zadbanie o opony rolnicze w czasie zimy to spore wyzwanie. Opona musi być dobrze przygotowana na poradzenie sobie z mrozem, bardzo twardą i zmarzniętą ziemią i trudnym do pokonania gruntem. Kluczem jest także odpowiednie przechowywania ogumienia w czasie zimy. Jeżeli o to nie zadbamy, guma może się szybko zestarzeć i stracić swoje właściwości. Warto pamiętać o przestrzeganiu kilku niezwykle istotnych zasad:

  • opon, podobnie jak innych części do pługów, nie można przechowywać na otwartej przestrzeni np. pod wiatą. Dobrym pomysłem jest składanie ich w suchym i zaciemnionym pomieszczeniu. W takim miejscu nie zaszkodzą im warunki atmosferyczne jak np. mróz czy silne słońce. Nie powinny być także składowane przy zbyt niskiej temperaturze. 
  • warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie opony i sprawdzeniu czy w czasie prac nie uległa żadnemu zniszczeniu, jeżeli coś z nią jest nie tak i konieczna jest wymiana, warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy lub inny punkt, który rozprowadza części do ciągników i nabyć nowe. 
  • opony nie mogą przebywać w pobliżu środków chemicznych, olejów i innych płynów, które mogą negatywnie wpłynąć na stan ogumienia. 
  • przed zimą, opony warto dokładnie wyczyścić. 

Ponadto jeżeli opony rolnicze są zamontowane np. w ciągniku, który nie jest użytkowany w czasie zimy, warto go przestawiać z miejsca na miejsce co jakiś czas, aby opony się nie odkształciły. 

łańcuchy śniegowe

Użytkowanie opon rolniczych w zimie

Ważne jest pamiętanie o przestrzeganiu kilku ważnych zasad dotyczących użytkowania opon rolniczych w czasie zimy. Przede wszystkim warto wykorzystać łańcuchy śniegowe lub specjalne łańcuchy do ciągników. Znacznie ułatwią one pracę w śniegu i na nierównej powierzchni, szczególnie jeśli ciągnik ma być przeznaczony do odśnieżania. Łańcuchy ułatwią jazdę i zapobiegną poślizgom. Warto też wspomnieć, że aby użytkować ciągnik zimą, konieczny może się okazać prostownik z rozruchem. Dzięki niemu będzie można uruchomić silnik, kiedy z powodu mrozów nie będzie się tego dało wykonać normalną, standardową metodą. Dobrze jest także zadbać o akumulator do ciągnika, aby nie uległ całkowitemu rozładowaniu czy nawet zniszczeniu.

W okresie zimowym, warto poświęcić więcej czasu i uwagi na zadbanie o stan opon rolniczych i innych części do traktorów czy części do pługów. Jest to dobry okres na wykonanie prac, na które nie było czasu w trakcie całego roku. Jeżeli rolnik dobrze wykorzysta czas zimy, z pewnością będzie dużo lepiej przygotowany na nowy sezon wiosenny. 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close