Porady

Filtr oleju w Ursusie. Jak przygotować go do zimy?

Okres zimowy nie jest łatwy dla żadnego ciągnika rolniczego. Zazwyczaj maszyny odstawiane są na długi czas i dlatego należy je odpowiednio przygotować do zimowania. Inaczej wiosną mogą pojawić się problemy z rozruchem silnika, z układem hydraulicznym bądź z innymi podzespołami. Sprawdzamy w jaki sposób powinno się przygotowywać różne ciągniki Ursus do kilkumiesięcznego postoju.

Układ smarowania silnika

Są różne szkoły, jeśli chodzi o sposób pozostawienia układu olejowego maszyn rolniczych na okres zimowy. Pierwszy sposób to niespuszczanie starego oleju – dzięki temu ciągnik jest zawsze gotowy do odpalenia, gdyby akurat był potrzebny w jakiejś nagłej sytuacji. Ma to jednak swoje wady – większość olejów, jakie zaleca się stosować w traktorach takich jak Ursus czy Zetor, niezbyt dobrze toleruje warunki zimowe. Stają się tak gęste w minusowych temperaturach, że maszyna i tak nie mogłaby pracować, bo po prostu pompa nie dałaby rady zaciągnąć tak gęstego oleju. Nawet gdyby to się udało, zatrzymałby się on na olejowych filtrach w ciągniku. Stąd też wielu rolników decyduje się na spuszczenie oleju na okres zimowy i pozostawienie silnika pustego. Wiosną wystarczy zalać nowy olej i od razu można eksploatować maszynę.

Kwestia filtra oleju

Mocno zalecane jest, by w przypadku spuszczenia oleju usunąć również filtr. Robi się tak dlatego, że w puszce potrafi zgromadzić się nawet kilkaset mililitrów cieczy, która w niskich temperaturach zgęstnieje. Efektem mogą być pęknięcia papierowego wkładu, co później spowoduje całkowity brak filtracji i przepuszczanie zanieczyszczeń do magistrali olejowej. Dlatego posiadacze Ursus C-330 oraz Ursus C-360, gdzie stosuje się standardowy, przykręcany typ filtra, powinni na okres zimowy wykręcić go z ciągnika. Można od razu przykręcić nowy filtr, by podstawa nie zbierała zanieczyszczeń, jednak bez zalewania silnika olejem i odpalania go. Nowe filtry jak i oleje sprzeda nam każdy lokalny sklep rolniczy i warto wyposażyć się w nie jeszcze przed nastaniem zimy. Dzięki temu na wiosnę, gdy trzeba będzie wykorzystać maszynę rolniczą, wystarczy tylko szybko zalać silnik olejem i ruszyć do pracy.

zima

Filtry odśrodkowe

Ursusy C-325 oraz C-328, jak również starsze Zetory, posiadają filtry olejowe odśrodkowe (tzw. bąki). Nie podlegają one wymianie, należy je po sezonie wyczyścić. Operacja polega na odkręceniu osłony, wyjęciu wnętrzności filtra, opróżnieniu go z pozostałości starego oleju, oraz dokładnym wyczyszczeniu ze wszystkich zanieczyszczeń i nagarów. Przy okazji warto również wyczyścić hydrauliczne filtry w ciągniku, które znajdują się w okolicach siedzenia kierowcy. Następnie wszystko składamy w całość, jednak nie odpalamy już silnika, ponieważ z miski wcześniej spuściliśmy stary olej. Czasami, gdy filtr odśrodkowy jest już bardzo stary, warto go wymienić. W tym celu najlepiej skorzystać z internetowego sklepu rolniczego, ponieważ nie każdy lokalny punkt będzie posiadał filtry oraz inne części do traktorów, które są już bardzo stare i mają nawet powyżej 50 lat.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close