Porady

Dobry akumulator w ciągniku – bezpieczeństwo podczas pracy zimą

Dostępny na rynku asortyment akumulatorów jest niezwykle bogaty. Rolnicy przeważnie nie zdają sobie sprawy, jaki akumulator sprawdzi się w ich maszynie i na jakie parametry muszą zwracać szczególną uwagę podczas zakupu tego urządzenia. Właściwie wybrany akumulator zapewni właścicielowi gospodarstwa bezpieczeństwo podczas pracy w okresie zimowym, bez przykrych niespodzianek. Najważniejsze parametry akumulatora to przede wszystkim jego pojemność, prąd rozruchowy oraz rodzaj. Warto pamiętać także o tym, iż szczególnie podczas zimy akumulatory w ciągniku wymagają specjalnej opieki. Wszelkie zaniedbania, mogą być przyczyną problemów z rozruchem, a sprawność akumulatora po zimie może znacząco się pogorszyć.

Pojemność akumulatora

Pierwszym istotnym parametrem akumulatora jest jego pojemność. Warto wybrać taką, która zalecił producent do danego modelu ciągnika. Nie powinno się wybierać akumulatorów o większej pojemności, gdyż urządzenie w trakcie pracy nie będzie w stanie naładować się całkowicie. Można zakupić akumulator do maszyny rolniczej, którego pojemność jest maksymalnie o 10 procent większa, aniżeli pojemność zalecana przez producenta.

Prąd rozruchowy

Kolejnym parametrem jest prąd rozruchowy. Jest to szczytowy prąd, jaki musi zapewnić akumulator do ciągnika, oznaczony w amperach. Tak naprawdę im większy prąd rozruchowy wybierzemy, tym lepiej, gdyż rozrusznik sam uzyska taki maksymalny prąd, dzięki któremu będzie w stanie przeważyć opór silnika. Dzięki czemu rozruch będzie dla nas szybszy i łatwiejszy.

Dobry akumulator w ciągniku - bezpieczeństwo podczas pracy zimą

Rodzaj akumulatora

Istotny jest także rodzaj wybranego akumulatora do ciągnika. Na rynku przeważającymi i najczęściej wybieranymi akumulatorami są:

  1. Akumulatory z ciekłym elektrolitem, inaczej nazywane kwasiakami. Znane na rynku od ponad 100 lat.
  2. Akumulatory AGM, z elektrolitem tak zwanym uwięzionym w matach szklanych.
  3. Akumulatory żelowe mające w sobie żel krzemionkowy, który zagęszcza elektrolit.

Najtańszymi akumulatorami sprawdzającymi się w ciągniku są akumulatory z płynnym elektrolitem. W zupełności wystarczają one w przypadku wielu maszyn rolniczych. Innym dobrym rozwiązaniem jest zakup odporniejszego na warunki pracy cyklicznej akumulatora AGM. Akumulatory żelowe nie nadają się w żadnym razie do ciągnika.

Niezależnie od tego, na jaki model akumulatora do ciągnika się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, aby właściwie o niego dbać. Tylko odpowiednie postępowanie z akumulatorem zagwarantuje nam jego długą i nieprzerwaną pracę także w okresie zimowym, jak i po nim. Dbając o swój ciągnik, zakup dobrego do niego akumulatora czy innych części do ciągników możemy dokonać w internetowym sklepie rolniczym. Internetowy sklep rolniczy posiada także w asortymencie wiele wysokiej jakości zamiennych części, a tym części do traktorów, łańcuchy śniegowe oraz maszyny rolnicze. Takie miejsce jak sklep rolniczy to gwarancja niskich cen i szybkiej dostawy zamówionych produktów. Warto skorzystać z oferty sklepu i zapewnić swojej maszynie rolniczej dobrej jakości części.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close