Porady

Deszczomierz – dlaczego warto korzystać z tego urządzenia?

Rolnicy często napotykają wiele problemów na swojej drodze. Jednym z nich jest z pewnością susza. To problem, który co roku dotyka bardzo wielu rolników. Brak opadów deszczu to niemałe kłopoty dla właścicieli gospodarstw rolnych. Często niestety wiąże się to ze sporymi stratami finansowymi. Jasne jest bowiem dla wszystkich, że rośliny do swojego życia i rozwoju potrzebują wody. Dlatego też wielu rolników decyduje się na zakup deszczomierza, czyli miernika deszczu. Urządzenie to może stanowić dużą pomoc dla rolnika.

Pomiary deszczu

Wielu rolników czy posiadaczy ogrodów chórem mówi, że deszczomierz po prostu warto mieć. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest dokonanie szczegółowych pomiarów ilości opadów, które miały miejsce na danym terenie w określonym czasie. Miernik deszczu określa poziom wody w milimetrach, a wynik podawany jest w metrach kwadratowych. Na rynku dostępne są zarówno ręczne, jak i elektroniczne deszczomierze. Znacznie lepszym wyborem będzie jednak zakup miernika elektronicznego. Zaletą urządzeń elektrycznych jest to, iż zbierają one dane w sposób ciągły, a cały proces zbierania danych kontrolować można zdalnie.

Zastosowanie miernika deszczu

Jedną z zalet miernika deszczu, o której często wspominają rolnicy, jest to, że korzystanie z tego urządzenia jest bardzo praktyczne. Oczywiście pamiętać trzeba, że wyniki pomiarów wskazywane przez deszczomierz mogą zawierać niewielkie błędy. Podkreślić jednak trzeba, że w żaden sposób nie wpływają one na właściwą interpretację wyniku końcowego. Aby mieć jednak pewność, że pomiary są jak najbardziej dokładne, warto stosować się do kilku zasad korzystając z miernika deszczu. W pierwszej kolejności dokładnie określić należy, gdzie ma znajdować się deszczomierz. Ważne, aby miernik zamontowany był w odległości od 0,5 do 2 metrów od podłoża. Dodatkowo znajdować powinien się na podłożu płaskim i otwartym. Oznacza to, że urządzenie zamontowane powinno być z dala od wszelkich ścian i jakichkolwiek schronień. Dobrze, jeśli to możliwe, aby w pobliżu nie znajdowały się większe drzewa. Mogą one bowiem nieco zniekształcić wyniki pomiaru.

Czy warto posiadać deszczomierz?

Miernik deszczu jest z pewnością bardzo przydatnym urządzeniem. Pozwala na interpretację wyników opadów deszczu w krótszej i dłuższej perspektywie. W krótszej perspektywie obserwacja opadów deszczu pozwala na ocenę dokładnej potrzeby nawadniania roślin. Dzięki temu uniknąć można choćby problemu nadmiaru nawodnienia. Z kolei w dłuższej perspektywie rolnik ma możliwość na dokładne poznanie klimatu, jaki panuje w miejscu, w którym prowadzi swoje gospodarstwo. Wszystko to pozwala rolnikowi na dokładniejsze zaplanowanie swoich działań. Dzięki temu możliwe jest stworzenie roślinom optymalnych warunków do ich rozwoju. Na rynku dostępne są różne modele deszczomierzy. Oznacza to, że każdy rolnik wybrać może takie urządzenie, które najlepiej odpowiadać będzie jego potrzebom.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close