CzęściPorady

Czy warto robić przegląd końcówek do opryskiwaczy?

Opryskiwacze spełniają różne funkcje w produkcji rolniczej. Najczęściej są wykorzystywane do aplikowania środków ochrony roślin, służą też do nawożenia i podawania azotu do systemów korzeniowych upraw. Czynności realizowane z ich zastosowaniem wpływają na zwiększenie plonów, polepszanie potencjału wzrostu roślin i eliminację szkodników. Aby opryskiwacz działał w pełni sprawnie, należy regularnie przeprowadzać przeglądy – zarówno okresowe, jak i bieżące. Jest to istotne przed zimą, gdy sprzęt przez kilka miesięcy nie będzie użytkowany, ale musi być sprawny na wiosnę. Przedwiośnie to najlepszy moment na kolejną kontrolę stanu technicznego. Sprawdzić trzeba przede wszystkim końcówki do opryskiwacza, rozpylacze i filtry.

Jak wygląda prawidłowy przegląd układów maszyny?

Jeśli opryskiwacz został odpowiednio przygotowany do zimy, raczej nie powinno być żadnych problemów z jego ponownym uruchomieniem na wiosnę. Dotyczy to szczególnie delikatnych części, które są bardzo podatne na działanie skrajnych temperatur. Zaliczamy do nich końcówki do opryskiwacza i dysze, wymagające szczególnej uwagi. 

Po zimie koniecznie należy zadbać o takie części opryskiwacza jak:

  • elementy układu hydraulicznego – wszelkie rury i elementy łączące powinny być całe i nie porysowane,
  • stan ogumienia oraz umocowanie nakrętek i kół, które odpowiadają za poruszanie się pojazdu,
  • zabezpieczenie pompy poprzez zalanie płynem chłodniczym i skontrolowanie wytrzymałości na niskie temperatury, 
  • kontrola poziomu oleju.

Przegląd wymaga pewnej wprawy i cierpliwości, ale tylko dzięki temu można mieć pewność, że po zimowym okresie spoczynku maszyna będzie gotowa do działania. Jeśli brakuje ci czasu na czynności kontrolne, można oddać maszynę do serwisu i zdać się na opinię profesjonalistów. W przypadku konieczności wymiany niektórych części w opryskiwaczu, warto dokonać zamówienia w internetowym sklepie rolniczym, gdzie można liczyć nie tylko na dostęp do wielu różnych komponentów, ale i konkurencyjne ceny oraz profesjonalną obsługę.

Atest opryskiwaczy

Rolnicy powinni pamiętać też o obligatoryjnych badaniach sprzętu przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN). Po tym badaniu sprzęt otrzymuje atest, który pozwala na dalsze użytkowanie. Bezpośrednio po zakupie można wykorzystywać opryskiwacz przez 5 lat, po czym znów powinien być poddany obowiązkowej kontroli. 

Jak należy dbać o końcówki do opryskiwacza?

Wyczyszczenie końcówek do opryskiwaczy to podstawowy zabieg, który należy wykonać w ramach przeglądu maszyny. Czynność ta wymaga jednak odpowiedniego podejścia. Nie można tego robić drucianą szczotką czy innym przyrządem mogącym uszkodzić delikatną część. Wpływa to na późniejsze funkcjonowanie opryskiwacza, które nie będzie podawał nawozu we właściwe miejsca. 

Warto stosować się do następujących reguł:

  • zmiana rozmiarów końcówek wymaga zmiany wydatku dla wszystkich dysz,
  • należy ustawić ciśnienie robocze na nie mniej niż 5 barów, 
  • przypadku mniejszych końcówek nie trzeba utrzymywać dużo większego ciśnienia.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close