Porady

Części do ciągnika niezbędne zimą w gospodarstwie

Zima nie jest łatwym okresem dla sprzętu rolniczego. Zwłaszcza ciągniki, napędzane silnikami diesla, mogą mieć problemy z odpalaniem i prawidłową pracą. Na szczęście możemy znacznie ułatwić sobie życie jeżeli odpowiednio wcześniej wyposażymy się w niezbędne części do ciągników. Będą one dotyczyć instalacji elektrycznej traktora, układu chłodzenia silnika, jego rozruchu i tak dalej. Po zapoznaniu się z poniższym poradnikiem z pewnością nikt nie będzie miał problemów, by pomyślnie eksploatować swój ciągnik nawet w największe mrozy.

Akumulator i rozrusznik

Okres zimowy to przede wszystkim wielki test dla sprawności instalacji elektrycznej traktora. Rozpoczyna się ona od zacisków akumulatora, który musi zapewnić odpowiedni prąd rozruchowy. Ten jest sporo wyższy niż latem, ponieważ rozrusznik ma o wiele trudniej obrócić wałem zimnego silnika, w którym mamy zgęstniały olej. Stąd też jedną z najważniejszych części do ciągników jaką powinniśmy zakupić przed zimą, jest dobry akumulator. Oczywiście jeżeli nasz stary wciąż jest sprawny nie musimy tego robić, warto jednak dokonać sprawdzenia za pomocą multimetru, a także przyrządu do pomiaru gęstości elektrolitu. Można je kupić w niejednym internetowym sklepie rolniczym.

Układ chłodzenia

Może się wydawać, że zimą o układ chłodzenia martwić się nie trzeba. Okazuje się jednak, że jest to błędne myślenie. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy na pewno jest on zalany płynem, a ten posiada odporność na zamarzanie na stosownym poziomie. To sprawdzić można za pomocą testera, bardzo podobnego do tego, którym mierzymy gęstość elektrolitu akumulatora. Pokaże on po zassaniu niewielkiej ilości płynu do wnętrza, jaka jest temperatura w której ciecz zamarznie. Jeżeli będzie ona nieprawidłowa, koniecznie dokonajmy wymiany chłodziwa przed zimą, inaczej grozi to zniszczeniem silnika. Niezmiernie ważny jest także termostat. Jeżeli jest on uszkodzony i cały czas przepuszcza płyn na chłodnicę, silnik nigdy nie osiągnie temperatury roboczej. To z kolei spowoduje znaczny wzrost spalania, a także tworzenie się swoistego masła pod korkiem wlewu oleju i nie tylko. Internetowy supermarket rolniczy sprzedający zamienne części do ciągników bez problemu umożliwi nam zakup zarówno termostatu jak i płynu chłodniczego.

Części do ciągnika niezbędne zimą w gospodarstwie

Układ paliwowy

Nie można zapomnieć również o przygotowaniu traktora pod kątem sprawności układu paliwowego. Koniecznie wymieńmy stare filtry, ponieważ inaczej może dojść do ich kompletnego zatkania gdy temperatury spadną mocno poniżej zera. Nie zapomnijmy o świecach żarowych, jeżeli ciągnik je posiada. Wszystkie muszą być sprawne i grzać odpowiednio mocno. Dla ułatwienia zimowych rozruchów możemy pomyśleć nad akcesoryjnymi częściami do ciągników, takimi jak chociażby świeca płomieniowa montowana w dolocie powietrza. Pozwoli ona na jego podgrzanie, zanim dotrze do cylindrów, a to niesamowicie ułatwia rozruch. Powinniśmy także sprawdzić, czy układ paliwowy nie zapowietrza się i nie ma żadnych wycieków ropy. Jeżeli wężyki są już stare i przeciekają, dobrze jest je wymienić na uniwersalne oraz zastosować nowe opaski zaciskowe.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close