Porady

Ciężka praca i trudne warunki w zimie. Twój ciągnik zniesie to dzięki dobrej farbie

Zima jest bardzo trudnym okresem dla ciągnika rolniczego. Tyczy się to zwłaszcza tych traktorów, które często jeżdżą po drogach publicznych. Sól drogowa może zniszczyć je nawet szybciej niż samochody osobowe, które są zazwyczaj dobrze zabezpieczane przed korozją. Ciągniki nie posiadają tak dobrej ochrony, dlatego też dobrym pomysłem jest wykonanie gruntownego malowania traktora przed zimą, wykorzystując do tego celu farby rolnicze. Dzięki temu nasza maszyna z pewnością nie zacznie korodować.

Zakup farby i akcesoriów do pracy

Położenie nowej warstwy farby najlepiej jest przeprowadzić w okresie jesiennym. Zazwyczaj wtedy traktory nie są tak często wykorzystywane, a rolnicy mają więcej czasu wolnego. Na początku dobrze jest odwiedzić sklep rolniczy, w którym kupimy porządną farbę do traktorów. Warto odwiedzić miejsca, które sprzedają dobrej jakości części do ciągników i akcesoria. Jeżeli w naszej okolicy nie możemy znaleźć takiego punktu, to dobrym pomysłem będzie skorzystać z oferty internetowego sklepu rolniczego. Gdy zamówimy tam farbę, zostanie nam ona przesłana kurierem, prosto do drzwi domu. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu. Warto również wziąć rozpuszczalnik, by odtłuścić powierzchnię przed malowaniem, a także papier ścierny oraz szczotkę drucianą do używania na wkrętarce, wiertarce lub szlifierce kątowej. Takie akcesoria na pewno będzie miał każdy dobry punkt oferujący części do traktorów, a także sklepy online. Wykorzystując te elementy będziemy mogli profesjonalnie przygotować powierzchnię pod nałożenie farby.

malowanie ciągnika

Przygotowanie powierzchni i malowanie

Gdy posiadamy już wszystkie niezbędne części, pora zacząć działanie. Farba do maszyn rolniczych trzyma się najlepiej wtedy, gdy powierzchnia jest uprzednio oczyszczona oraz odtłuszczona. Pierwszym krokiem powinno być więc porządne umycie ciągnika za pomocą myjki ciśnieniowej. Następnie za pomocą szczotki drucianej i papieru ściernego należy zmatowić całą powierzchnię, która będzie malowana. W ten sposób usuniemy wszystkie luźne płaty starego lakieru, który mógłby z czasem odpaść. Po tej czynności dobrze jeszcze raz użyć myjki ciśnieniowej i porządnie spłukać naszą maszynę rolniczą. Gdy dokładnie wyschnie, bierzemy rozpuszczalnik i bezpośrednio przed malowaniem odtłuszczamy całą powierzchnię. Farba Granit będzie najlepiej kryła wtedy, gdy na powierzchni nie będzie żadnych luźnych zanieczyszczeń, takich jak kurz czy pył. Warto więc bezpośrednio przed jej nałożeniem przetrzeć na sucho całą powierzchnię ciągnika. Malowanie możemy wykonać pędzlem, wałkiem lub natryskowo.

Pomalowanie ciągnika dobrą farbą antykorozyjną przed zimą spowoduje, że na pewno nie pojawi się na nim rdza. Położenie świeżego lakieru doda też sporo walorów estetycznych naszej maszynie rolniczej. Pamiętajmy, by nie oszczędzać na farbie, a także porządnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnię przed malowaniem. Dzięki temu lakier na pewno nie będzie odchodził i zapewni idealną ochronę powierzchni ciągnika przed deszczem, śniegiem, a także solą drogową.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close