MaszynyPorady

Zabezpieczenie maszyn rolniczych przed nadejściem zimy

Zima to okres, w którym rolnicy mają mniej obowiązków na głowie. Jednak nie znaczy to, że się nudzą. Oprócz przygotowania pola na niższe temperatury i zadbania o swoje zwierzęta, muszą one także podjąć odpowiednie działania, aby zabezpieczyć swoje maszyny rolnicze. Serwis, konserwacja i pielęgnacja to bardzo ważne czynności. 

Co rolnik musi zrobić zimą?

Rolnik musi dobrze zadbać o swoje maszyny rolnicze. Niezależnie od rodzaju maszyn, powinien on pamiętać o tym, aby dokładnie oczyścić maszyny z wszelkiego brudu i pozostałości, jaka została po wykonywanej pracy.

Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem jest dokładne umycie sprzętu. Trzeba to zrobić jak najbardziej dokładnie i w taki sposób, aby nie narazić sprzętu na zepsucie. Problemy z oczyszczaniem mogą mieć miejsce, szczególnie w nowych maszynach. W ich budowie stosuje się dużo tworzyw sztucznych, gum i uszczelek. 

Częstym błędem jaki popełniają użytkownicy jest używanie do mycia maszyn rolniczych dość mocnych środków chemicznych. Co prawda działają one szybko i skutecznie, ale ostateczne efekty mogą być naprawdę opłakane. Dobór odpowiedniego środka do mycia części do ciągników to kwestia kluczowa.

Co jeszcze rolnik musi zrobić zimą ze swoim sprzętem?

Kolejną rzeczą, o którą musi zadbać rolnik w okresie zimowym, jest zabezpieczenie pojazdu przed wnikaniem wilgoci. W tym celu warto sięgnąć po środek woskujący, który zazwyczaj nanosi się za pomocą specjalnego opryskiwacza. Uszkodzone elementy warto pokryć specjalnym środkiem antykorozyjnym. W razie problemów, można też wykorzystać zwyczajną farbę do metalu lub olej antykorozyjny. 

Wielu rolników popełnia duży błąd i zabezpiecza części maszyn rolniczych starym olejem silnikowym. W żadnym wypadku nie można tak robić. Taki środek posiada w swoim składzie dużo różnych kwasów, które jeszcze bardziej potęgują proces korozji. Warto odwiedzić zaufany, internetowy sklep rolniczy, aby zakupić odpowiednie środki.

Jak zadbać o kombajn?

Dużo znaków zapytania powstaje wokół czyszczenia kombajnu. Warto podkreślić, że nie powinno się wykorzystywać do tego wody. Najlepiej sprawdzi się urządzenie wytwarzające sprężone powietrze lub nawet zwyczajny odkurzacz. Z jego pomocą można wyciągnąć z urządzenia cały kurz, ziarna i inne zanieczyszczenia, które zalegają w trudno dostępnych miejscach. 

Zabezpieczenie maszyn rolniczych przed nadejściem zimy

Jeżeli jednak maszyna jest zmuszona do pracy w bardzo trudnych warunkach, konieczna jest solidna kąpiel. Trzeba usunąć zalegające błoto, a także resztki, które pozostały po żniwach. W zakamarkach mogą pozostać także lepkie części roślin, które działają jak klej. Dodatkowo cukier wchodzący w ich skład przyczynia się do fermentacji i wytwarzania kwasu mlekowego. Dlatego mycie jest niezbędne. 

Także warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy i zakupić środki czyszczące, które najlepiej się sprawdzą. W razie jakichś awarii warto też zakupić potrzebne części zamienne do ciągników i innych maszyn. Powinno się zadbać o maszyny rolnicze, tak aby wiosną były całkowicie gotowe do działania. Jest to bardzo ważne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close