Maszyny

Maszyny rolnicze zimą – o czym warto pamiętać szczególnie w tym okresie?

W każdym gospodarstwie rolnym mamy do czynienia z różnymi etapami prac. Oczywiście od wieków cykl upraw różnych roślin na polach był napędzany przez zmieniające się pory roku oraz czynniki pogodowe. To człowiek dostosowuje się do natury, wykorzystując zmienność pór roku w naszej strefie klimatycznej, rozkładając różnego rodzaju prace na etapy. Dlatego też zupełnie inne czynności wykonywane są w gospodarstwie latem, a zupełnie inne zimą. Jednak sam rolnik nie byłby w stanie wykonać wielu prac, szczególnie na wielohektarowych obszarach, gdyby nie wykorzystanie maszyn. To właśnie dzięki nim możemy dzisiaj zminimalizować czas pracy i już samodzielnie nie musimy schylać się podczas zbiorów, bo wszystkie najcięższe prace wykonują za nas maszyny. Ale żeby tak właśnie było, to musimy pieczołowicie zadbać o nasz sprzęt.

Ważne elementy, o których warto pamiętać podczas konserwacji maszyn rolniczych

Niestety maszyny rolnicze, jak każde inne urządzenia, które są intensywnie wykorzystywane do różnych prac, ulegają różnego rodzaju usterkom. Dlatego też wymagają specjalnej konserwacji maszyn rolniczych, pozwalającej pozostawać wszelkim mechanizmom wciąż w ruchu. Niestety czynnikiem, który może okazać się bardzo szkodliwy dla naszych maszyn to korozja. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy zjeżdżamy już z pól, zamykamy nasz ciągnik w stodole lub pod innym zadaszeniem – okazuje się, że po pewnym czasie zaczyna on rdzewieć. Dlatego też tak ważna jest konserwacja maszyn rolniczych. Do tego celu wykorzystuje się specjalne smary, które pozwalają przedłużyć dobrą jakość użytkowania takiego sprzętu. Ale zanim przystąpimy do tego procesu, bardzo ważnym elementem jest bardzo dokładne oczyszczenie wszystkich elementów maszyny. Umycie poszczególnych części przed konserwacją maszyn rolniczych sprawi, że brud ten nie będzie się zrastał z samą strukturą takiego pługa.

Okres reperowania i napraw części maszyn rolniczych

Okres późnej jesieni oraz zimy jest doskonałym czasem na wykonanie tego rodzaju czynności. To właśnie wtedy prac w gospodarstwie związanych z uprawą jest najmniej. Dlatego też warto wykorzystać okres ten na swoistą regenerację, zreperowanie wszystkich zepsutych elementów. Dodatkowo warto pamiętać również o tym, że jeśli nasz sprzęt w trakcie sezonu ulegał różnym zniszczeniom, to warto zaopatrzyć się w części wymienne, wszystko to, co będziemy musieli zreperować lub naprawić, jeśli chcemy cieszyć się pełną sprawnością naszych maszyn w kolejnym sezonie. Warto pamiętać o tym, że części zamienne możemy zakupić w internetowym sklepie rolniczym. Części zamienne dostępne w takim miejscu są często produktami zamiennymi, ale wcale nie oznacza to, że ich jakość znacząco odbiega od pierwowzorów. Atutem wyboru takich właśnie zamienników jest fakt, że płacimy faktycznie za część, której potrzebujemy, a nie za markę, która ją wyprodukowała. Sprowadza się to oczywiście do możliwości większych oszczędności. Dlatego warto rozważyć także tę opcję.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close