Maszyny

Jak poprawnie przeprowadzić konserwację pługa do odśnieżania?

Zimą w gospodarstwie jest mniej do zrobienia. Rolnik przede wszystkim musi zadbać o swoje zwierzęta, o to, aby dobrze przeżyły one zimę, nie zmarzły i dostawały odpowiednią paszę. Nie można także zapomnieć o konieczności dojenia krów. Ponadto zimą, bardzo często wykorzystuje się maszyny rolnicze jako pługi do odśnieżania. Jednak, aby działały one dobrze, trzeba zadbać o odpowiednią konserwacją maszyny. 

Co to jest pług?

Pług to specjalna maszyna, do której wykonania wykorzystano głównie elementy grubościenne. Jest to bardzo ważne, ponieważ poddają się one dopiero przy bardzo dużej sile. Rama pługa powinna być odporna na korozję dzięki swojej grubości. Dlatego można powiedzieć, że istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że pług zostanie uszkodzony w wyniku uszkodzenia mechanicznego niż w wyniku korozji. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji i zadbaniu o maszynę.

Prace, które trzeba wykonać, aby przygotować pług do pory zimowej można podzielić na cztery obszary, takie jak: zadbanie o lakier, konserwowanie roboczych elementów, konserwowanie punktów regulacji i zadbanie o układ hydrauliczny.

Lakierowanie pługa

Pierwszym etapem pracy nad przygotowaniem pługu do zimy, jest zadbanie o lakierowanie. Każdy dobry, internetowy sklep rolniczy, z pewnością zawiera w swojej ofercie odpowiednie produkty. W pierwszej kolejności trzeba jednak dokładnie umyć pług i części do pługa. Kiedy maszyna wyschnie, można nanieść lakier na miejsca, które uległy zniszczeniu. Wiele osób uważa, że malowanie ramy pługu nie ma większego sensu i pomijają ten krok. Jednak nie jest to tylko kwestia estetyki.

Konserwowanie elementów roboczych

Ważniejszym obowiązkiem niż lakierowanie ramy jest odpowiednie zabezpieczenie elementów roboczych. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na części do ciągników jak przedpłużki, odkładnice, lemiesze i ścinacze. Trzeba je pokryć specjalnym środkiem, który sklep rolniczy posiada w swojej ofercie. Dobrym rozwiązaniem będzie biodegradowalny olej lub smar grafitowy.

Jak poprawnie przeprowadzić konserwację pługa do odśnieżania?

Inne obowiązki związane z konserwacją pługa

Każdy pług może także zawierać inne nietypowe elementy wyposażenia. W bardzo trudnych rejonach np. górskich z pewnością przydadzą się łańcuchy śniegowe. Warto zdecydować się na ich założenie, aby praca przebiegała sprawniej i bezpieczniej. Łańcuchy świetnie się sprawdzą, kiedy trzeba będzie podjechać pod górę lub w miejsca szczególnie zaśnieżone.

Do odśnieżania gospodarstwa oczywiście nie przyda się tylko i wyłącznie pług. Przydatne mogą się okazać także inne narzędzia jak np. specjalne łopaty do odśnieżania podjazdu, skuwacze do lodu, mniejsze pługi, skrobaczki do lodu itd. Warto odpowiednio zabezpieczyć się na zimę. Szczególnie w rejonach górskich możliwe są naprawdę spore opady śniegu, które mogą skutecznie utrudnić funkcjonowanie. Dobrze jest zadbać o odpowiednią konserwacją pługu do odśnieżania, a także o skompletowanie innych narzędzi, które mogą się przydać w czasie zimy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close