MaszynyPorady

Jak konserwować maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze narażone są na nieustanne działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Praca w polu często wiąże się ze sporą wilgotnością, ekspozycją na silne nasłonecznienie czy błoto. To wszystko sprawia, że sprzęt nieustannie doznaje niewielkich otarć, które odsłaniają stalowe elementy. Ich podatność na korozję jest duża, dlatego tak ważne jest staranne konserwowanie maszyn odpowiednimi środkami. Jak to zrobić, by wszystkie służyły nam bezawaryjnie przez wiele lat? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego artykułu.

Czy można zapobiegać rdzewieniu elementów stalowych?

Wydaje się, że w przypadku maszyn rolniczych zapobieganie otarciom i obiciom jest praktycznie niemożliwe. Ten sprzęt pracuje w takich warunkach, że nie da się uniknąć drobnych usterek, które prowadzą do rozwoju korozji. Ważne, by odpowiednio szybko zareagować i zaopatrzyć się w dobre farby, które umożliwią przeprowadzenie naprawy. Poprzez wykonanie kilku prostych zabiegów można skutecznie zabezpieczyć metal przed rdzą na długie lata. Niestety wielu rolników lekceważy problem, gdyż wydaje im się, że nie warto zamalowywać uszkodzonych powierzchni. Bardzo szybko kończy się to rozwojem korozji i powstaniem dziur lub głębokich wżerów grożących poważną awarią. Takie podejście nie wydaje się więc rozsądne, bo naraża na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty.

Pamiętaj, że wszelkie wyroby stalowe, pomimo że są bardzo trwałe, to nie wykazują zbyt wysokiej odporności na rdzę, a ta potrafi siać spustoszenie nawet na najbardziej wytrzymałych elementach konstrukcyjnych. Jeśli nie zareagujesz w porę, może dojść do sytuacji, że konieczne będzie spawanie dodatkowych elementów. Nie warto więc zwlekać z wykonywaniem nawet tych najdrobniejszych napraw.

Jak zreperować uszkodzenia maszyn rolniczych?

Do pracy przyda się farba podkładowa chroniąca przed rdzą lub specjalna farba do maszyn rolniczych, którą można kupić w wyspecjalizowanych sklepach. Zanim zaczniesz pracę, koniecznie musisz odpowiednio przygotować podłoże. Powinno ono być pozbawione korozji i dobrze odtłuszczone. Tylko takie przygotowanie zapewni dobrą przyczepność farby do metalowych elementów, zapewniając oczekiwane rezultaty.

Farba podkładowa po nałożeniu musi dobrze wyschnąć, by móc nałożyć kolejną warstwę. Najlepiej więc zostawić dany element na przynajmniej 24 godziny i dopiero po tym czasie przystąpić do dalszych prac. Pamiętaj, by szczególnie zadbać o karoserię ciągników, bo to właśnie one narażone są na jazdę w bardzo niekorzystnych warunkach. Do prac konserwacyjnych przyda się dobra farba do ciągnika w kolorze odpowiadającym oryginalnej barwie pojazdu. Malowaniem warto zająć się w okresie zimowym, kiedy to maszyny rolnicze zbyt często nie wyjeżdżają na zewnątrz. Wykorzystaj ten chłodny okres, by pozbyć się wszelkich oznak korozji z ciągników, przyczep i innych maszyn rolniczych. Dzięki temu w sezonie wiosennym, letnim i jesiennym nie będziesz musiał przejmować się korozją. Końcem roku warto wykonać staranny przegląd i w razie potrzeby wykonać kolejne malowanie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close