MaszynyPorady

Co warto zrobić przed zakupem śrutownika do zboża?

Produkcja własnej paszy to wygodne rozwiązanie dla hodowców. Linie do produkcji śruty nie należą do najdroższych maszyn rolniczych, a znacząco ułatwiają wypełnianie obowiązków wynikających z posiadania stada. Dobrze rozdrobnione ziarno, wymieszane z witaminami czy śrutą, wpływa pozytywnie na zdrowie zwierząt. Decydując się na wybór optymalnego rozwiązania, przede wszystkim należy zastanowić się, czy lepszy będzie uniwersalny mieszalnik, czy też śrutownik do zboża.

Mieszalnik czy śrutownik? 

W przypadku pierwszego z tych rozwiązań wyróżnia się mieszalniki pionowe i poziome. Droższe są te poziome, które w dokładniejszy sposób mieszają paszę, dlatego też są stosowane do profesjonalnej produkcji pasz. Warto znać ograniczenia tych urządzeń, które ujawniają się podczas rozdrabniania ziaren:

  • w większych mieszalnikach produkcja paszy nie powinna być wykonywana na zbyt długi okres — najwyżej na kilka dni. Jest to spowodowane blokowaniem się śruty pochodzącej z przerobu mokrego zboża,
  • podczas obróbki śruty, koncentratów czy dodatków, mogą one ulegać zawieszeniu wewnątrz mieszalnika. Jeśli pasza nie zostanie wykorzystana na bieżąco, to może skisnąć lub zepsuć się,
  • w przypadku niektórych składników paszy, np. śruty rzepakowej, dochodzi do ich zbrylenia. Przez to dochodzi do blokady przepływu w mieszalniku i urządzenie trzeba przepychać.

Śrutowniki do zboża mają różne konstrukcje, które nie zawsze są optymalne dla konkretnego gatunku zwierząt lub do danej hodowli. Wybór urządzenia powinien być podyktowany zarówno możliwościami gospodarstwa, jak i potrzebami zwierząt.

Jakie śrutowniki sprawdzają się w gospodarstwie? 

Przed zakupem śrutownika w pierwszej kolejności należy określić, jakie jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej dla gospodarstwa. Duże znaczenie ma także moc samego urządzenia, która posiada odpowiednie wymagania. Najbardziej energochłonne są śrutowniki bijakowe, które wykorzystują moc 37 kW. Poza tym warto zwrócić uwagę na rodzaj śrutowników do zboża:

  • najwygodniejsze w obsłudze są urządzenia bijakowe, a dokładniej ssąco-tłoczące z mieszalnikiem. Jednocześnie ze względu na poziom zapylenia mogą nie nadawać się do niektórych hodowli (drób i trzoda chlewna),
  • rozdrabniacze bijakowo-zasypowe są odpowiednie do obsługi dużych stad. Mogą mieszać pasze z kukurydzy i najważniejszych zbóż. Zazwyczaj ich silniki wymagają mocy około 20 kW,
  • najbardziej uniwersalne są śrutowniki tarczowe, których używa się do każdego gatunku zboża. Dodatkowo umożliwiają zmianę wielkości drobin, co ułatwia przystosowanie paszy do danego typu hodowli.

Przygotowywanie paszy dla zwierząt wymaga czasu i pewnego nakładu środków. Dlatego wybierając urządzenie, warto mieć pewność, że dany typu urządzenia sprawdził się w hodowli właśnie tego gatunku zwierząt.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem śrutownika? 

Profesjonalne śrutowniki do zboża zdają egzamin przy większych stadach zwierząt. Pozwalają na lepszą kontrolę jakości paszy dla hodowli. Wybierając urządzenie do gospodarstwa, warto kierować się kilkoma przydatnymi kryteriami:

  • dostępem do części zamiennych,
  • łatwością obsługi,
  • możliwością instalacji dodatków, np. wagi elektronicznej,
  • możliwością automatyzacji linii do produkcji pasz.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close