Części

Wszystkie środki do zimowej konserwacji ciągnika znajdziesz w sieci

Zima dla rolników wiąże się z okresowym przestojem na około 3 miesiące. Z tego względu również i maszyny rolnicze z reguły będą bezużytecznie stały. Aby zima nas nie zaskoczyła i nie spowodowała jakichkolwiek uszczerbków naszym ciągnikom, warto zadbać o ich odpowiednią konserwację.

Podstawowe czynności profilaktyczne

Na samym początku z całą pewnością powinniśmy starannie oczyścić maszynę. Podczas czyszczenia przy użyciu wody, warto pamiętać, aby dokonywać tej czynności podczas dodatniej temperatury. Sprawi to, że maszyna całkowicie samoczynnie wyschnie. Dzięki temu zapewnimy odpowiednie bezpieczeństwo całej elektroniki. Maszyny rolnicze typu ciągnik powinniśmy również wysprzątać wewnątrz. Warto umyć szyby, aby maszyna na wiosnę była od razu w pełni gotowa do pracy. Na sam koniec powinniśmy też nasmarować wszelkie uszczelki w maszynie, które spełniają ważne zadanie w kabinie, jak np. uszczelki drzwi i okien.

Nie daj się rdzy

Rdza jest częstym problemem dla rolników, który swoje piętno najbardziej odciska właśnie po zimie. Dobrym sposobem będzie na pewno oczyszczenie wychodzącej już rdzy, a następnie odpowiednie zakonserwowanie metalowych elementów. W tym celu warto odwiedzić dobry sklep rolniczy i zakupić specjalny preparat do konserwacji. Jeżeli natomiast chcemy zaoszczędzić na czasie, to możemy wybrać również internetowy sklep rolniczy i tam zakupić odpowiednie specyfiki. 

Smarowanie

Nie powinniśmy również zapomnieć o smarowaniu wszelkiego rodzaju łożysk oraz tulei. Powinniśmy do tego wykorzystać odpowiedni smar litowy, dzięki któremu nie będziemy musieli na przyszły rok szukać nowych części do ciągników.

Zapewnij dach dla swoich maszyn rolniczych

Zima rządzi się swoimi prawami i często dochodzi do wszelkich opadów atmosferycznych. Mogą one często być nieprzyjemne w skutkach. Właśnie m.in. z tego względu powinniśmy zapewnić co najmniej zadaszenie, a najlepiej garaż, który powinien być odpowiednio często wietrzony, ponieważ możemy w nim zastać poranną rosę. Sporo osób nie posiada niestety możliwości garażowania traktora bądź jego zadaszenia. W takim przypadku często decydują się na wykorzystanie plandeki okrywającej maszynę, ale niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Tak jak w przypadku niewietrzonego garażu, tak samo i tutaj będzie zbierać się rosa, która na metalowych powierzchniach powoduje silną korozję. Natomiast dla elektryki w pojeździe może oznaczać zaśniedzenie styków.

Wszystkie środki do zimowej konserwacji ciągnika znajdziesz w sieci

Odpalenie ciągnika po zimie

Pierwsze odpalenie naszego ciągnika po przerwie zimowej może okazać się problematyczne. Często okazuje się, że akumulator do ciągnika po prostu odmawia posłuszeństwa. Aby zapobiec takiej sytuacji warto już przed zimą zbadać stan akumulatora. W przypadku jakichkolwiek niedoborów elektrolitów, powinniśmy uzupełnić braki wodą destylowaną. Dobrą opcją wydaje się również nasmarowanie klem specjalną wazeliną techniczną. W przypadku, gdy mamy większy problem z akumulatorem i często jest on rozładowany, warto wyposażyć się w kable rozruchowe do ciągnika bądź zakupić całkiem nowy akumulator do ciągnika. Nie musi to się wiązać z wysokim kosztem, ponieważ obecnie na rynku znajdziemy wiele bardzo dobrych jakościowo zamienników. Wszelkie niezbędne części do konserwacji ciągników można znaleźć w dobrze wyposażonych internetowych sklepach rolniczych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close