CzęściPorady

Naprawa przedniej osi w Ursusie C-360

Ursus C-360 produkowany w latach 1976-1994 to kultowy model polskich ciągników średniej wielkości. O jego niezawodności świadczy fakt, że jeszcze sporo tych maszyn jest wykorzystywanych w małych i średnich gospodarstwach rolnych, zarówno jako traktor główny, jak i pomocniczy. Wiele z tych wysłużonych i leciwych modeli wciąż zapewnia satysfakcjonującą efektywnością i wydajność. Czas jednak robi swoje, więc nawet niezawodny Ursus C-360 wymaga uwagi ze strony rolnika. W tym artykule skupimy się na osi przedniej, która jest w dość dużym stopniu narażona na awarie.

Zużycie osi przedniej C-360

Elementy jezdne w ciągniku są w dość dużym stopniu narażone na uszkodzenia i zużycie. Muszą wytrzymać wszelkie nierówności gruntu, koleiny, dziury w asfalcie lub polnej drodze, duże kamienie czy pnie drzew. Wszystkie siły i naprężenia z tym związane jako pierwsza z reguły przyjmuje przednia oś ciągnika i to na niej najbardziej odbija się trud codziennej pracy. Do tego dochodzą jeszcze siły związane ze zwykłą pracą ciągnika. Po latach użytkowania przychodzi czas na naprawę osi przedniej Ursusa C-360, aby ciągnik mógł służyć możliwie jak najdłuższy czas. Częściami tego typu zainteresowani są też miłośnicy starych pojazdów, którzy z pasją przywracają wysłużonym maszynom rolniczym ich pierwotny wygląd i sprawność.

Naprawa osi przedniej C-360: co trzeba wymienić?

Naprawa osi przedniej C-360 nie jest skomplikowana dla kogoś, kto ma pewne pojęcie o mechanice i odpowiednie narzędzia. Przed przystąpieniem do naprawy trzeba ciągnik zabezpieczyć i częściowo zdemontować. Dla zapewniania sobie bezpieczeństwa należy zaciągnąć hamulec ręcznych, zaklinować koła i w taki sposób ustawić ciągnik, aby się nie stoczył (szczególnie po uniesieniu na podnośniku przedniego mostu). Trzeba zdemontować przednią część, czyli drążek kierowniczy, maskę i chłodnicę. Przedni most nie jest lekki, więc przy jego zdejmowaniu konieczna będzie pomoc. Teraz można ocenić stopień zużycia poszczególnych części i zdecydować, co można poddać regeneracji, a co trzeba koniecznie wymienić na nowe. Przy okazji warto też sprawdzić stan przegubów kulowych. W przypadku ciągników kupowanych z drugiej ręki może się okazać, że noszą ślady mniej lub bardziej fachowych przeróbek (przetaczanie, rozwiercanie) dlatego zaleca się, aby dokładnie zmierzyć wszystkie zdemontowane elementy. 

Gdzie kupić odpowiednie części?

Pomimo tego, że Ursus C-360 już dawno temu przestał być produkowany, jego popularność i żywotność sprawiają, że zakup części zamiennych nie jest taki trudny. Starsze modele Ursusa C-360 miały przednią oś okrągłą, potem zamieniono ją na oś płaską. W internetowym sklepie rolniczym można bez problemu kupić wysokiej jakości zamienniki i całe zestawy naprawcze. Dotyczy to także zestawów naprawczych osi przedniej C-360 (w skład zestawu dla jednej półosi wchodzi łożysko, sworzeń, tuleje, pierścień oporowy i pierścień uszczelniający). Dopasowanie tulei do sworznia wymaga użycia rozwiertaka, który też znajdziemy w sprzedaży internetowej. Zakupy online to duża wygoda. Można dokonać je w dowolnym czasie, a zamówione produkty zostaną przesłane pod wskazany adres. Internetowy sklep rolniczy zapewnia szybką dostawę, możliwość konsultacji online oraz daje gwarancję zwrotu w przypadku, gdyby z jakiegoś powodu zakupione części nie pasowały.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close