Części

Lampa ostrzegawcza do ciągników rolniczych

Używanie świateł ostrzegawczych na drogach jest ściśle skodyfikowane w prawie o ruchu drogowym. W pewnych okolicznościach również kierujący ciągnikami rolniczymi są zobowiązani do używania tego rodzaju oświetlenia. Dlatego też warto zapoznać się z kodeksem i przede wszystkim posiadać lampę ostrzegawczą zamontowaną na ciągniku. Dzięki temu, gdy okaże się ona potrzebna, wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk. W innym przypadku możemy narazić się na mandat, a nawet większe niebezpieczeństwa.

Kiedy musimy mieć lampę ostrzegawczą?

Przewóz różnych substancji po drogach publicznych jest obwarowany rozmaitymi obostrzeniami. W rolnictwie mowa przede wszystkim o tych substancjach, które znajdują się wewnątrz opryskiwaczy. Pewna część z nich może być niebezpieczna w kontakcie z ludzką skórą, ponieważ jest silnie żrąca. Rozlanie się takiej cieczy na drogę jest bardzo niebezpieczną sytuacją, ponieważ z chemikaliami mogą mieć wtedy kontakt osoby postronne, które w ogóle nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Właśnie przewożąc tego typu płyny, ciągnik powinien być wyposażony w lampę ostrzegawczą. Nadaje ona żółte światło błyskowe, które widoczne jest ze wszystkich kierunków. Informuje więc innych użytkowników drogi, by zachowali szczególną ostrożność podczas jazdy w pobliżu naszego ciągnika, omijania go bądź wyprzedzania. Oprócz przewozu środków chemicznych w samym opryskiwaczu, czasami ciągniki holują niewielkie przyczepy typu cysterna, w których mogą znajdować się już praktycznie dowolne ciecze. Niektóre z tych przyczep mogą być nawet przeznaczone do przewozu substancji skrajnie niebezpiecznych, tzw. ADR-ów. Wtedy sygnalizacja ostrzegawcza jest absolutnie niezbędna.

Jak podłączyć i zamontować światło ostrzegawcze?

Jeżeli przepisy ruchu drogowego wymagają od nas, by na naszym traktorze znajdowała się lampa ostrzegawcza, to powinniśmy czym prędzej kupić ją i zamontować. Można to zrobić zarówno w lokalnych sklepach rolniczych, jak również online. W tym drugim przypadku nie będziemy musieli nigdzie jeździć, ponieważ towar zostanie do nas przywieziony przez kuriera. Sam montaż światła ostrzegającego o niebezpieczeństwie jest prosty. Musimy uczynić to najlepiej na dachu ciągnika, ponieważ wtedy lampa będzie najlepiej widoczna z każdej strony pojazdu. Montaż najlepiej przeprowadzić z wykorzystaniem śrub, ponieważ jest to najsolidniejszy sposób. Lampa ostrzegawcza powinna być podłączona do instalacji pojazdu tak, by była możliwość jej włączenia w każdej sytuacji, również na postoju. Najlepiej więc podłączyć się bezpośrednio do akumulatora, nie zapominając o bezpieczniku i oczywiście poprawnym podłączeniu włącznika (zazwyczaj dołączonego do zestawu z lampą).

lampa

Obowiązku jazdy po drogach publicznych z włączonym oświetleniem ostrzegawczym nie wolno ignorować. Nie tylko dlatego, że grozi za to mandat. Włączona lampa ostrzega przede wszystkim innych użytkowników drogi, że przewozimy materiały niebezpieczne i że wobec tego należy zachować szczególną ostrożność. Nikogo nie trzeba przekonywać, że kolizja z ciągnikiem przewożącym niebezpieczne substancje w opryskiwaczu lub specjalnej przyczepie-cysternie, może skończyć się bardzo poważnie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close