Części

Jak świeca płomieniowa wspomaga rozruch ciągnika zimą?

Ciągniki rolnicze wyposażone są w silniki spalinowe wysokoprężne, zwane również silnikami diesla. Ich uruchomienie w okresie zimowym, gdy mamy bardzo niską temperaturę powietrza, może być skrajnie trudne. Na szczęście stosując świecę płomieniową można znacznie ten proces ułatwić i przyspieszyć. W niniejszym poradniku dowiemy się w jaki sposób taka świeca działa oraz dzięki jakim zjawiskom wspomaga rozruch traktora. Sprawdzimy także czy trudno ją zainstalować i podłączyć w typowym ciągniku krajowej produkcji.

Czego potrzeba do rozruchu silnika?

Na początku, by w ogóle zrozumieć fenomen działania świecy płomieniowej, trzeba wiedzieć jakie warunki muszą być spełnione, by silnik diesla bez problemu podjął pracę. Otóż w przeciwieństwie do motoru benzynowego, tutaj nie występuje iskra ze świecy, inicjująca zapłon mieszanki. W przypadku silnika wysokoprężnego zapłon następuje samoczynnie, dzięki wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, które powstaje w komorze spalania. Są to wartości przekraczające nawet 600 stopni Celsjusza. Jeśli więc wyjściowa temperatura jest bardzo niska, np. mamy mroźny zimowy poranek, to uzyskanie warunków zapłonu będzie znacznie utrudnione. W przypadku niektórych traktorów, np. Ursusa C-330, do wspomagania rozruchu stosowane są świece żarowe. Jednak i one na niewiele się zdadzą, jeżeli silnik jest już nieco zużyty i nie osiąga tak wysokiego ciśnienia sprężania, jak jednostka tuż po remoncie. Tutaj właśnie do gry wchodzi świeca płomieniowa, której zadaniem jest podgrzanie zasysanego powietrza i w ten sposób ułatwienie silnikowi rozruchu.

Sposób działania świecy płomieniowej

Tytułowe urządzenie montowane jest w układzie dolotowym, tuż za filtrem powietrza. Do świecy należy doprowadzić zasilanie elektryczne oraz paliwo. W zestawach, które bez problemu można zakupić w internetowych sklepach rolniczych, znajdziemy komplet elementów potrzebnych do podłączenia świecy płomieniowej. Ropa podawana jest specjalną rurką, która przykręcana jest do powrotu paliwa przy pompie wtryskowej. Zasilanie natomiast podawane jest przez kierującego, za pomocą przycisku montowanego na desce rozdzielczej. Działanie jest wyjątkowo proste: Naciskając przycisk, prąd z akumulatora zasila grzałkę elektryczną, która po osiągnięciu wysokiej temperatury automatycznie otwiera zawór dostarczający ropę. Ta zapala się po zetknięciu z grzałką rozgrzaną do czerwoności, podnosząc temperaturę zasysanego powietrza nawet o kilkadziesiąt stopni. W tym momencie należy uruchomić rozrusznik, a silnik podejmie pracę niemal natychmiast. Przed wyłączeniem zasilania świecy należy poczekać jeszcze kilkanaście sekund, aby mieć pewność że motor nie zgaśnie.

traktor

Podsumowując, świeca płomieniowa wspomaga rozruch silnika dzięki znacznemu podniesieniu temperatury powietrza w dolocie. Dzięki temu w silniku mogą zapanować warunki umożliwiające łatwy zapłon paliwa. Stosując to rozwiązanie można odpalić traktor nawet przy -30*C, bez konieczności zalewania układu chłodzenia gorącą wodą, stosowania podgrzewania bloku silnika i innych metod. Montaż jest bardzo łatwy, a użycie dziecinnie proste. Wystarczy nacisnąć przycisk, trzymać go przez kilkanaście sekund, po czym uruchomić rozrusznik.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close