Części

Funkcje i znaczenie wałka przekaźnika mocy do opryskiwacza

Opryskiwacz to maszyna powszechnie wykorzystywana w gospodarstwach rolnych. Od jego sprawnego działania zależy prawidłowa aplikacja nawozów i środków ochrony roślin. Wał WOM to element, który pozwala na korzystanie z opryskiwaczy podłączonych do ciągników. Jego nadrzędną funkcją jest przekazywanie napędu. Obecnie każdy nowszy traktor wyposażony jest w wyjście przystosowane do instalacji wałka odbioru mocy. Dzięki temu można go szybko podłączyć do innych agregowanych maszyn.

Rola wałków WOM w maszynach rolniczych

Proces związany z przekazywaniem mocy przez wał WOM wymaga uczestnictwa trzech elementów, a mianowicie: wału odbioru mocy, wału przekazu mocy, a także wału przyjęcia mocy. Pierwszą część instaluje się w ciągniku. Drugi element nazywany jest zamiennie również wałem przegubowo-teleskopowym lub wałem odbioru mocy. Pełni on ważną funkcję elementu łączącego. Ostatni z wymienionych to WPM i instaluje się go w maszynie. 

Wały WOM w maszynach rolniczych zapewniają określoną liczbę obrotów na minutę. Najczęściej jest to wartość na poziomie 540, 750 lub 1000. Do wykorzystania wału potrzebne jest zastosowanie specjalnej dźwigni lub sprzęgła dwustopniowego.

Co warto wiedzieć o wałkach przekaźnika mocy do opryskiwaczy? 

Do wykonania oprysku niezbędne jest posiadania wałka przekaźnika mocy do opryskiwacza. Jest to element, który przeznaczony jest do łączenia ciągnika z opryskiwaczem. Wał, o którym mowa w tym artykule, przenosi napęd z traktora do podłączonego do niego urządzenia. Dzięki temu możliwe jest wykonanie pracy.

Podczas wyboru wałka przekaźnika mocy do opryskiwacza trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, do których zaliczamy m.in.:

  • moment obrotowy, 
  • długość wałka, 
  • rodzaj łącznika, 
  • WOM w traktorze, 
  • grubość rury wewnętrznej i zewnętrznej, 
  • średnica łożyska,
  • wysokość krzyżaka.

Do czego jeszcze może służyć wałek WOM do opryskiwacza?

Wałek WOM do opryskiwacza może być wykorzystany również do agregowania innych maszyn rolniczych. Pasuje do takich sprzętów jak kosiarki, beczkowozy, rozrzutniki czy rozdrabniacze. Przed jego zakupem należy jednak sprawdzić parametry techniczne, o których wspomnieliśmy powyżej. Dzięki temu z łatwością dopasujesz część do ciągnika i urządzenia.

Gdzie kupić wałek WOM do opryskiwacza?

Wałek WOM do opryskiwacza kupisz w internetowych sklepach rolniczych. Najważniejsze, aby element pochodził od wiarygodnego dostawcy, który cieszy się bardzo dobrą opinią klientów. Wówczas masz większe prawdopodobieństwo, że element będzie solidny, trwały i niezawodny. Ceny są różne i zależą od wybranego modelu, producenta, jakości. Zachęcamy przy tym, aby zawsze zwracać uwagę w pierwszej kolejności na jakość, a dopiero w drugiej na cenę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zakupiony produkt będzie ci służył długo.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close